Hodowla i pielęgnacja chomików karłowatych

Chomiki karłowate nie potrzebują wiele, by były w naszych domach szczęśliwe - wystarczy odpowiedniej wielkości klatka, którą właściciel regularnie sprząta i zdrowe dla nich jedzenie.

Ze wszystkich gryzoni hodowanych w domach największą popularnością cieszą się chomiki karłowate. Są to zwierzęta aktywne głównie w nocy. Pielęgnacja nie jest skomplikowana, ale warto znać podstawowe zasady utrzymania i pielęgnacji. Brak podstawowej wiedzy może prowadzić do poważnych chorób, a nawet śmierci zwierzęcia.

 

 

  • Klatka
    Samotne chomiki karłowate należy trzymać w klatkach o wymiarach 60/30/23 centymetry (długość/szerokość/wysokość). Dodanie półek i ramp zwiększy powierzchnię klatki oraz urozmaici środowisko zwierzęcia. Dostępne klatki plastikowe, zbudowane z rurek i tuneli zapobiegają nudzie zwierzęcia, należy jednak zadbać o ich prawidłową wentylację. Klatki druciane przeznaczone dla ptaków nie nadają się do trzymania chomików, gdyż nie zapewniają im odpowiedniej prywatności, co wywołuje u nich stres. W klatce powinny się znajdować zabawki zapobiegające nudzie. Mogą to być rolki po papierze toaletowym, drewniane domki i odwrócone doniczki z wybitym wejściem, a także przewrócone słoiczki. Chomiki chętnie korzystają z kołowrotka, powinno się jednak wybierać typ zamknięty. Niektóre chomiki lubią tarzać się w piasku lub żwirku dla papużek falistych, co stanowi dodatkową rozrywkę. Chomiki lepiej tolerują niskie temperatury niż te zbyt wysokie. Są szczególnie wrażliwe na udar cieplny. Należy unikać stawiania klatki na słońcu lub blisko grzejnika. Optymalna temperatura to 18-21 stopni Celsjusza przy wilgotności względnej 40-60%.
  • Ściółka i higiena
    Chomiki karłowate chętnie budują gniazda i należy im dostarczyć odpowiednią ilość potrzebnego materiału. Mogą to być trociny, siano lub podarty papier. Unikać należy papieru drukowanego, który jest toksyczny, a także waty i włókien sztucznych, gdyż te z kolei prowadzą do zaparć lub zatkania worków policzkowych. Wszystkie materiały powinny być suche i niepylące. Klatki należy czyścić co najmniej raz w tygodniu. Należy też regularnie wyrzucać zalegający w klatce pokarm. Miejsce wybrane przez chomika na toaletę należy czyścić codziennie.
  • Żywienie
    Chomiki karłowate najlepiej karmić raz dziennie wczesnym wieczorem. Pokarm suchy powinien zawierać zboża, kukurydzę, lucernę, suszony groch, a także nasiona słonecznika oraz orzeszki ziemne. Wskazane jest dodawanie mieszanki dla ptaków przeznaczonej dla kanarków. Jako pokarm świeży można podawać niewielkie ilości marchewki, szpinaku, selera czy pietruszki. Z owoców dozwolone są jabłka, gruszki i banany. Można podawać w umiarkowanej ilości krwawnik pospolity, gwiazdnicę oraz starzec zwyczajny, mlecz i młode liście malin. Jako dodatkowe źródło białka nadają się niewielkie ilości karmy dla kotów. W celu ścierania zębów chomiki powinny spożywać pokarm twardy, jak przypieczony chleb lub pełnoziarnisty surowy makaron. Świeża woda, najlepiej w poidełku kulkowym, powinna być dostępna przez cały czas. Jak wszystkie zwierzęta tego rodzaju, chomiki karłowate są koprofagami. Oznacza to, że zjadają własne odchody, co umożliwia im pokrycie zapotrzebowania na witaminy z grupy B oraz K.