Hodowla patyczaków: porady

Liście zielonych roślin - na przykład klonu czy melisy, jak również odpowiednio wyposażone terrarium to podstawy udanej hodowli patyczaków, która przyniesie nam wiele radości.

Hodowla patyczaków w większości przypadków nie jest zajęciem skomplikowanym. Owady te nie mają dużych wymagań - nie potrzebują codziennych spacerów, pielęgnacji czy specjalnego pożywienia. Być może dlatego coraz więcej z nas decyduje się na te zwierzaki. Najczęściej hodowanymi patyczakami w Polsce są patyczaki indyjskie.

Hodowla patyczaków w warunkach domowych

Decydując się na hodowlę patyczaków musimy zapewnić im dogodne warunki. Domem tych owadów jest przede wszystkim terrarium, jednakże może temu służyć duży słoik bądź akwarium. Warunkiem jest jednak, aby wielkość takiego pomieszczenia, była co najmniej dwa razy dłuższa i wyższa od zwierzęcia. Pojemnik powinien być zabezpieczony od góry siatką bądź gazą w celu uniemożliwienia stworzeniu ucieczki. Podłoże terrarium powinno być wysłane torfem, włóknem kokosowym lub piaskiem. W środku układamy luźno gałązki. Ich końce muszą wystawać na kilkanaście centymetrów ponad piasek, aby patyczaki mogły swobodnie na nie się wspinać i maskować. Owady te, świetnie czują się w temperaturze pokojowej. Należy pamiętać też, że są to stworzenia, które potrzebują dobrego oświetlenia, terrarium zatem można postawić w miejscu do którego dociera naturalne światło bądź oświetlać sztucznie.
Patyczaki hodowane większymi grupami są przyjaźnie do siebie nastawione. Warunkiem jest oczywiście odpowiednio duże pomieszczenie, w przeciwnym wypadku mogą być wobec siebie agresywne.

Żywienie patyczaków w domowej hodowli

Patyczaki to owady roślinożerne, zatem ich dieta nie powinna stanowić problemu. W okresie letnim podajemy patyczakom liście drzew i krzewów liściastych, liście warzyw oraz krzewów owocowych. W czasie zimy jest to trudne, jednak patyczaki nie należą do wybrednych stworzeń i chętnie posilą się liśćmi roślin doniczkowych takich jak: melisa, trzykrotka lub eukaliptus. Nie pogardzą też natką pietruszki. Straszyków nie należy karmić za to sałatą, nie dość, że ta szybko więdnie, to w dodatku jej liście zawierają toksyczne dla nich związki. Przy wyborze pokarmu należy też zwrócić uwagę czy liście nie były pryskane środkami chemicznymi. Młode patyczaki jedzą to samo, co dorosłe osobniki. W hodowli patyczaków, które niedawno przyszły na świat, należy zwracać uwagę by podawane im liście nie były zbyt twarde. Warto także urozmaicać im pokarm, gdyż młode pupile bardzo szybko uzależniają się od jednego typu pożywienia.