Ile kosztuje utrzymanie konia

Koszty utrzymania konia zależą przede wszystkim od tego, czy trzymamy go we własnej stajni, czy w pensjonacie. Składają się na nie wydatki ponoszone jednorazowo oraz cyklicznie.

Konie towarzyszą człowiekowi od wieków - w pracy, podczas rekreacji, w życiu codziennym. Zdaniem miłośników koni to właśnie one są najlepszymi przyjaciółmi człowieka i bezcenna jest każda godzina spędzona z własnym wierzchowcem. Niestety utrzymanie konia jest dość kosztowne. Decydując się na jego kupno należy pamiętać, że nie jest to jednorazowy, choć duży wydatek - codzienna pielęgnacja tych zwierząt również nie należy do tanich.

Wydatki jednorazowe
Pierwszym i największym jednorazowym wydatkiem jest sam zakup konia. Ceny zwierząt wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy i zależą od rasy, wieku i przeznaczenia konia - czyli od tego, czy ma być to koń sportowy czy wykorzystywany tylko w celach rekreacyjnych - te można nabyć już od 2 - 3 tysięcy złotych. Jeżeli chcemy dodatkowo ubezpieczyć zwierzę na wypadek śmierci, kradzieży lub kontuzji, jest to koszt 5% jego wartości. Poza stałymi wydatkami związanymi z utrzymaniem konia, trzeba liczyć się z szeregiem niezbędnych wydatków jednorazowych, takich jak zakup oprzyrządowania. Koszt najtańszego dobrego siodła to około 1500 zł, derki pod siodło - 50 - 100 zł, za ogłowie z lejcami i wędzidłem zapłacimy 200 - 300 zł. Potrzebne będą też przybory do pielęgnacji, takie jak szczotki, zgrzebła, kopytniki, których cena wynosi kilka złotych za sztukę. Nie można oczywiście zapomnieć o stroju jeździeckim, butach i specjalnych ochraniaczach na nogi, co łącznie wyniesie co najmniej 1000 - 1500 zł. Koń potrzebuje dużo ruchu, wiec jeżeli wyjeżdżamy na dłużej lub nie mamy czasu regularnie jeździć na naszym wierzchowcu, należy wynająć instruktora, który będzie go trenował - jest to koszt około 30 zł za godzinę.

Koszty stałe
Aby zwierzę czuło się dobrze i było zdrowe, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki w stajni i regularną opiekę weterynarza. Najtańszym rozwiązaniem jest trzymanie konia we własnej stajni (uwzględniając kupno paszy jest to około 200 - 300 zł miesięcznie), ale można także za odpowiednią opłatą umieścić go w najbliższym końskim pensjonacie. Tutaj miesięczny koszt utrzymania konia wynosi od 300 do 2000 złotych (plus koszty dojazdu do stajni) i zależy między innymi od typu konia, wielkości boksu, położenia stajni. W tę cenę wliczone jest podstawowe wyżywienie, czyszczenie konia i sprzątanie boksu, natomiast koszty leczenia, sprzętu, środków pielęgnacyjnych pokrywa właściciel. Preparaty do pielęgnacji, odżywcze i witaminowe i to wydatek rzędu 100 - 200 zł miesięcznie, rozczyszczanie i podkuwanie - 100 do 300 zł co 2 - 3 miesiące, a za zabiegi odrobaczania (raz na pół roku) i szczepienia (raz na rok) zapłacimy około 200 zł. Trzeba także pamiętać o przeprowadzanej regularnie, zależnie od potrzeb zwierzęcia kontroli weterynaryjnej, za którą zapłacimy od 100 do 500 zł, do tego dochodzą oczywiście koszty leczenia w przypadku choroby wierzchowca, a ingerencja chirurgiczna może wynieść nawet kilka tysięcy. To powoduje, że roczny koszt utrzymania konia nie jest wydatkiem o stałej wysokości i może wahać się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.