Instalacja ściemniacza światła krok po kroku

Chcesz zmienić nastrój w mieszkaniu? Idealnym sposobem będzie instalacja ściemniacza światła. Jedyne czego potrzebujesz to śrubokręt, kombinerki oraz dowolny ściemniacz światła.

Delikatniejsze światło, które da ci instalacja ściemniacza światła, jest bardziej komfortowe i relaksujące. Z kolei jaśniejsze oświetlenie nadaje się bardziej do codziennych czynności i czytania. Ściemniacze mogą mieć różne kształty i każdy z nich obsługuje się nieco inaczej. Jednak większość instaluje się dokładnie w ten sam sposób. Pamiętaj, że zawsze musisz stosować się do instrukcji, która dołączona jest do ściemniacza.

 

 • Usunięcie starego włącznika światła
  Instalacja ściemniacza światła jest dość prostym zadaniem i potrzebujesz na nie zaledwie 20, 30 minut, po których oświetlenie w twoim mieszkaniu będzie o wiele przyjemniejsze. Od czego musisz zacząć? Pierwszym i najważniejszym krokiem do instalacji ściemniacza światła jest wyłączenie obwodu, na którym będziesz pracować. Jeśli masz skrzynkę z bezpiecznikami, znajdź odpowiedni i wyłącz go. Tego kroku nie można nigdy ominąć. Nie tylko ochroni cię przed ewentualnym wypadkiem, ale też zabezpieczy ściemniacz światła przed zniszczeniem. Na wszelki wypadek sprawdź, czy wyłączyłeś obwód i spróbuj włączyć światło. Jeśli pozostanie zgaszone, możesz przystąpić do pracy. Użyj śrubokręta do odkręcenia obudowy starego włącznika światła. Odkręć też wkręty lub usuń zaciski, które mocują włącznik w puszce i odłącz przewody, które są do niego podłączone.
   
 • Przygotowanie do instalacji
  Zobacz, w jaki sposób przewody są podłączone w puszce. Okaże się to pomocne przy instalacji ściemniacza światła. W tym momencie warto jeszcze raz sprawdzić, czy wyłączyłeś prąd. W tym celu użyj testera napięcia, który upewni cię, że możesz bezpiecznie pracować dalej. Za pomocą kombinerek odetnij przewody poniżej izolacji, a następnie zdejmij kilka centymetrów izolacji. Dokładne dane mówiące, ile centymetrów izolacji powinieneś usunąć znajdziesz w dołączonej przez producenta instrukcji. Dzięki temu otrzymasz czysty kawałek kabla, który posłuży do instalacji ściemniacza światła. W razie potrzeby odizoluj przewody, które są już podłączone do urządzenia. Na szczęście producenci oferują ściemniacze z przewodami gotowymi do instalacji.
   
 • Montaż ściemniacza światła
  Podłącz przewody z puszki do tych ze ściemniacza przez umieszczenie gołych przewodów obok siebie. Użyj szczypców do skręcenia przewodów razem. Daje to lepsze połączenie oraz zapobiega wysunięciu się przewodów z zacisków. Następnie umieść na przewodach zaciski tak, żeby były całkowicie przykryte. Zrób tak ze wszystkimi przewodami. Zegnij je w harmonijkę, co pozwoli je łatwiej włożyć do puszki. Wepchnij przełącznik na miejsce. Dostosuj go w ten sposób, aby znajdował się prostopadle do podłogi. Wkręć śruby, które umocują ściemniacz światła w puszcze. Upewnij się, że urządzenie znajduje się w pozycji wyłączonej. Następnie zainstaluj obudowę. Teraz możesz włączyć bezpiecznik. Zrób test, żeby sprawdzić, czy instalacja ściemniacza światła zakończyła się pomyślnie. Jeśli ściemniacz nie będzie jednak działał, wyłącz obwód i sprawdź jeszcze raz okablowanie. Gdy skończysz i wszystko okaże się zamontowane poprawnie, będziesz mógł się cieszyć z przyjemnego światła.