Internet w komórce - co należy wiedzieć

Dobra przeglądarka, pakiet transferu oraz uważnie przejrzenie i wybranie najlepszej oferty pomoże łatwo i szybko zacząć przygodę z Internetem w komórce.

W dobie dynamicznie rozwijającej się techniki i wszelkich innych związanych z nią dziedzin korzystanie z internetu w komórce nikogo już nie dziwi i nie jest luksusem. Konfigurując odpowiednio telefon (na przykład przez ściągnięcie odpowiedniej przeglądarki) każdy może zamienić swoją komórkę w mobilny komputer. Zanim jednak zaczniemy cieszyć się dostępnością internetu w każdym miejscu i o każdej porze, warto zapoznać się z ofertą i płatnościami u operatora sieci.

 

 

  • Przeglądarka na telefon

Aby internet w komórce cieszył użytkownika i był przydatny, warto zainstalować mobilną wersję którejś ze znanych przeglądarek. Jedną z lepszych jest Opera Mini - szybko się instaluje, daje łatwy dostęp do wszelkich stron, a dzięki bogatej gamie ustawień można dopasować ją do własnych, indywidualnych potrzeb. Dużym plusem tej przeglądarki jest dostępność na wszystkie modele komórek obsługujących GPRS. W przypadku mobilnej Mozilli Firefox jest niestety inaczej - przeglądarką z ognistym lisem cieszyć mogą się tylko posiadacze Iphone'ów i komórek z systemem Android.

 

  • Pakiety internetowe - abonament

Zanim użytkownik zacznie zabawę z internetem w komórce, warto jest przejrzeć ofertę, jaką dysponuje dana sieć. Pozwoli to oszczędzić kłopotów i dużych płatności w późniejszym czasie. Ponieważ jednak ostatnio coraz więcej osób korzysta z dobrodziejstwa mobilnego internetu, każda z sieci przygotowała szereg pakietów i usług umożliwiających korzystanie z niego. W przypadku telefonów na abonament klienci takich sieci jak Plus, Play, Orange czy T-Mobile mają do dyspozycji szereg różnych pakietów. Najniższa cena za taką usługę wynosi 5 złotych, choć ilość transferu u poszczególnych dostawców może się bardzo różnić: od 5 do nawet 25 megabajtów w najuboższym pakiecie.

 

  • Pakiety internetowe - karta

W przypadku telefonów na kartę oferta internetu w komórce jest mniej zróżnicowana. Nie oznacza to jednak, że pakietów wykupić nie można w ogóle - otrzymamy je między innymi w Heyah, Play Fresh czy Orange Go. Z mobilnego połączenia z siecią można korzystać też bez żadnych limitów transferu, warto jednak zapoznać się wtedy z ofertą sieci odnośnie kosztów. Jest to bardzo ważne, ponieważ w różnych sieciach komórkowych stawki za transfer są inne, a różnica może być bardzo duża - nawet kilkanaście groszy za określoną ilość kilobajtów. Chociażby z tego powodu warto zajrzeć na stronę operatora przed uruchomieniem internetu w naszym telefonie.

 

  • Darmowy mobilny internet

O ile dzięki pakietowi użytkownik może korzystać z dostępu do 'całego' internetu, o tyle w niektórych sieciach jest możliwość uzyskania darmowego internetu w komórce. Dotyczy to jednak zwykle strony samego operatora sieci i wszystkich tych, które się z nią łączą. Taką ofertę ma na przykład Plus lub Orange.