Jak bezboleśnie wydostać drzazgę

Bezboleśnie wydostać drzazgę można rozgrzewając lub natłuszczając skórę wokół niej, przy pomocy taśmy klejącej, plastra na brodawki albo wyciskając ją

Ostry kawałeczek drewna, który dostanie się pod skórę może wywołać ból i opuchliznę, ale także zakażenie, jeśli nie zostanie szybko usunięty z ciała. Najbardziej drobna drzazga może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego warto jak najszybciej i w miarę bezboleśnie wydostać drzazgę, która dostała się pod skórę.

Wyciskanie
Płytko umiejscowione drzazgi można spróbować wydostać z ciała przez wypchnięcie spod skóry. Wystarczy opuszkami palców najpierw delikatnie uciskać miejsce tuż pod drzazgą, powinna się ona lekko obruszać. Następnie należy mocniej i zdecydowanie ucisnąć palcem lub paznokciem miejsce pod drzazgą, tak by wydostała się spod skóry. Jest to najbardziej popularny sposób, aby bezboleśnie wydostać drzazgę, który można zastosować doraźnie.

Taśma klejąca
Kolejną metodą pozwalająca szybko i bezboleśnie wydostać drzazgę z ciała, jest użycie taśmy samoprzylepnej. Sposób ten najlepiej sprawdzi się, kiedy w skórze płytko tkwi wiele drobnych drzazg. Powodzenie tejże metody zależy od tego, czy, choć najmniejsza, część drzazgi wystaje pod powierzchnię skóry. Wystarczy przykleić taśmę do skóry, dociskając dokłądnie szczególnie w miejscu gdzie wystają drzazgi. Następnie trzeba zdecydowanym ruchem oderwać przylepiec razem z drzazgami.

Butelka z wodą
W wypadku, gdy drzazga utkwiła w koniuszku palca można zastosować bezbolesną metodę jej usunięcia z wykorzystaniem butelki z wąską szyjką. Należy napełnić butelkę bardzo gorącą wodą do wysokości około 1 centymetra poniżej brzegu szyjki oraz ustawić na stabilnej powierzchni. Plcem z drzazgą trzeba szczelnie zatkać wylot butelki i naciskać nim w dół, uważając jednocześnie, by się nie poparzyć. Wysoka temperatura wody sprawi, że drzazga bezboleśnie wysunie się spod skóry.

Plaster na brodawki
Żeby wydostać drzazgę, tkwiącą głęboko w ciele należy postarać się, by choć jej najmniejszą część wydostać ponad powierzchnię skóry. W tym celu trzeba zaopatrzyć się w aptece w plastry na brodawki nasączone są kwasem salicylowym. Skórę wokół drzazgi należy posmarować wazeliną, aby zabezpieczyć ją przed złuszczającym i podrażniającym działaniem kwasu. Następnie na miejsce z drzazgą przykleić należy kawałek plastra i zmieniać opatrunek co 12 godzin. Drzazga powinna cała wysunąć się spod skóry bądź na tyle, aby można było wyciągnąć ją pęsetą.

Ciepło i tłuszcz
By bezboleśnie wydostać drzazgę z drewna trzeba spowodować, by spęczniała i sama wyskoczyła lub wysunęła się częściowo spod skóry. Wystarczy moczyć około 15 minut miejsce z drzazgą w szklance ciepłej wody z dodatkiem łyżki sody oczyszczonej kilka razy dziennie. Ponadto można smarować miejsce z zadrą olejem lub smalcem albo obkładać lodem. Tłuszcz zmiękczy skórę, co pozwoli łatwiej wyciągnąć drzazgę; lód z kolei znieczuli miejsce na tyle, by można było bezboleśnie wydostać zadrę pęsetą lub igłą.