Jak bezpiecznie holować samochód?

Mocna linka, współpraca obu kierowców i jazda zgodna z przepisami, oto warunki, jakie należy spełnić, aby bezpiecznie holować samochód.

Gdy auto odmówi posłuszeństwa, nie musimy od razu wzywać pomocy drogowej. Możemy skorzystać z uprzejmości innego kierowcy i bezpiecznie holować samochód do najbliższego warsztatu albo nawet do celu podróży. Jednak samo połączenie pojazdów linką to za mało – konieczna będzie współpraca kierowców oraz przypomnienie sobie przepisów ruchu drogowego.

Potrzebne dwie głowy, aby bezpiecznie holować samochód

Przede wszystkim należy przestać myśleć o tym, co nam się przytrafiło i całą uwagę skupić na czekającym nas zadaniu. Zaczynamy od obejrzenia linki - jeśli jej stan budzi zastrzeżenia, lepiej zaopatrzyć się w nową na najbliższej stacji benzynowej. Ponadto warto wiedzieć, że każdy supeł na lince zmniejsza jej wytrzymałość. Hol powinien być w czasie jazdy naprężony. Dbać o to musi kierowca holowany, delikatnie wyrównując wszelkie wahania w tempie jazdy. Kierowca holowany pełni tym samym rolę hamującego. Przed zahamowaniem kierowca holujący powinien tylko delikatnie zasygnalizować zamiar pedałem, czyli błysnąć światłami hamowania; wówczas hamulec wciska kierowca z tyłu i cały zestaw płynnie zwalnia. Na kierowcy holowanym spoczywa także obowiązek sygnalizowania manewrów, jakie wykonuje pojazd holujący, czyli włączanie odpowiednich kierunkowskazów. Aby bezpiecznie holować samochód należy przed jazdą uzgodnić sygnały na wypadek sytuacji awaryjnych, jak choćby zasygnalizowanie konieczności zatrzymania, wolniejszej jazdy itd.

Przepisy są po to, by bezpiecznie holować samochód

Linka powinna mieć długość 4-6 metrów i biało-czerwone pasy. Jeśli jest w innym kolorze, trzeba na niej zawiesić żółtą lub czerwoną chorągiewkę. Samochód holowany musi mieć trójkąt ostrzegawczy, umieszczony z tyłu po lewej stronie. Przed ruszeniem z miejsca kierowca holowany powinien się upewnić, czy układy kierowniczy i hamulcowy są sprawne - to warunek, jeśli chcemy bezpiecznie holować samochód. Ponadto należy przekręcić kluczyk w stacyjce na pozycję zapłonu, aby uniknąć zablokowania kierownicy przy skręcie. Prędkość w terenie zabudowanym nie może przekraczać 30km/h. W otwartym terenie możemy holować samochód jadąc 60km/h. Szczególną ostrożność należy zachować przed wejściem w zakręt - na ostrym łuku siła odśrodkowa może wypchnąć holowane auto na przeciwległy pas. Lepiej wcześniej zwolnić niż sprowokować kolizyjną sytuację. Na autostradzie holowanie nie jest dozwolone, więc musimy opuścić ją przy najbliższym zjeździe.