Jak bezpiecznie zbudować ognisko

Aby bezpiecznie zbudować ognisko i nie wywołać pożaru, należy trzymać się najważniejszych zasad ochrony przeciwpożarowej i zachowywać zdrowy rozsądek.

Piękna letnia pogoda zachęca do spędzania weekendów i wieczorów na świeżym powietrzu. Odrobina nieuwagi wystarczy jednak, aby miłe spotkanie przy ognisku przerodziło się w dramat, a niewielki ogień w groźny pożar. Oto kilka wskazówek, jak zbudować ognisko nie narażając siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Wybór bezpiecznej lokalizacji
Najważniejszą zasadą, którą należy się kierować budując ognisko, jest wybór lokalizacji oddalonej od wszelkich elementów krajobrazu, które mogłyby zająć się ogniem. Rozpalając ognisko trzeba pamiętać, że panujące warunki atmosferyczne bywają zmienne, a jeden silniejszy podmuch wiatru wystarczy, aby płomieniem zajęły się znajdujące się w pobliżu paleniska drzewa czy drewniane zabudowania. Dlatego też najbezpieczniej jest budować ognisko w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych, na przykład przez służbę leśną czy właściciela terenu. Jeśli takiego miejsca nie ma w okolicy, odpowiednią lokalizację dla paleniska można wyznaczyć samodzielnie, biorąc pod uwagę siłę i kierunek wiatru i pamiętając o tym, aby znajdowało się ono w odległości przynajmniej dziesięciu metrów od lasu, zabudowań i wszelkich obiektów łatwopalnych.

Odpowiednia konstrukcja paleniska
Po dokonaniu wyboru odpowiedniej lokalizacji można przystąpić do przygotowania miejsca, w którym rozpalony zostanie ogień. Aby bezpiecznie zbudować ognisko należy wybrać piaszczyste podłoże i oczyścić je z torfu, trawy i ściółki w promieniu metra od paleniska. Powstały w ten sposób okrąg należy otoczyć kamieniami, które mają zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się ognia. Wnętrze okręgu warto wysypać dodatkową warstwą piasku. Dla większego bezpieczeństwa można również zbudować ognisko w specjalnie wykopanym dołku lub na lekkim podwyższeniu skonstruowanym z drewnianych żerdzi. Nie można zapomnieć także o umieszczeniu w pobliżu ogniska wszelkich materiałów niezbędnych do jego zagaszenia: piasku lub ziemi, wody i łopaty.

Stała kontrola żywiołu
Ogień jest prawdopodobnie najbardziej nieprzewidywalnym, a przez to najniebezpiecznym z żywiołów, dlatego niezwykle istotna jest jego stała kontrola. Raz rozpalonego ogniska nigdy nie należy pozostawiać bez nadzoru – zawsze powinna się przy nim znajdować przynajmniej jedna osoba dorosła, która będzie w stanie zareagować natychmiast, gdy wystąpi ryzyko nagłego rozprzestrzenienia się ognia. W przypadku pojawienia się choćby minimalnego zagrożenia powstania pożaru, ogień należy bezzwłocznie zagasić zalewając je wodą albo zasypując przygotowaną ziemią lub piaskiem. Na koniec ogniska, nawet jeśli płomień sam wygasł, trzeba upewnić się, że na pewno nie rozżarzy się na nowo. Dobrze jest więc raz jeszcze zalać je wodą i zasypać, a popiół rozgarnąć na boki, aby mieć pewność, że nie pozostały już żadne tlące się kawałki drewna. Zbudowanie ogniska, które będzie bezpieczne, wymaga ścisłego stosowania się do wszystkich powyższych zasad, a przede wszystkim odpowiedzialności i zdrowego rozsądku osób za nie odpowiedzialnych.