Jak być spontanicznym

Spontaniczność może być naszym wielkim atutem. Aby nauczyć się bycia spontanicznym trzeba odkryć swoje potrzeby, odważyć się je komunikować, a także raz na zawsze rozstać się ze sztywnym realizowaniem planów.

Wśród cech, które przypisuje się osobą spełnionym często wymieniana jest spontaniczność, czyli umiejętność szczerego, naturalnego działania bez wcześniejszego planowania. Zabezpiecza nas przed wpadnięciem w rutynę, czyni życie ciekawszym, a nas bardziej spełnionymi. Osoby spontaniczne są atrakcyjne towarzysko, ponieważ przebywanie z nimi dostarcza wielu emocji, pozwala na przeżycie przygody i chroni przed rutyną. Czujemy się przy nich swobodniej. Oczywiście, nie da się krok po kroku zaplanować tego, jak być spontanicznym, ale można dowiedzieć się, jak otworzyć się na nieplanowane i działania.

 • Odkryć w sobie dziecko
  Psychologowie często podkreślają, że bycie spontanicznym, to umiejętność działania tak, jak potrafiliśmy działać, zanim społeczeństwo nauczyło nas norm w nim panujących. Jako dzieci nie planowaliśmy swoich reakcji, były one szczere, żywiołowe i nieskrępowane Zamiast więc zastanawiać się, co powinniśmy zrobić zadajemy sobie pytanie, co chcemy zrobić, czego pragniemy i co czujemy. Dzieci działają bezrefleksyjnie, nie liczą się z konsekwencjami. Jako osoby dorosłe możemy wykorzystać tą utraconą naturalność dodając jednak do tego rozsądek typowy dla dorosłych.
 • Odważ się być sobą
  Samo odkrycie w sobie naturalności typowej dla dzieci nie wystarczy, żeby być spontanicznym. Kolejnym krokiem jest odważenie się wcielenia swoich pomysłów w życie. Wielokrotnie myślimy o tym, że chcielibyśmy zrobić coś nie do końca przemyślanego, jednak pozostaje to tylko w sferze naszych marzeń. Ich realizacja wymaga pewności siebie. Specjaliści radzą, by stosować metodę małych kroków. Początkowo staramy się komunikować swoje potrzeby i pomysły w kwestiach, błahych codziennych. Stopniowo przechodzimy do wyrażania bardziej ekscentrycznych idei.
 • Przełam rutynę
  Nikt nie powiedział, że zawsze wszystko musi odbywać się w ten sam sposób. Czasem warto zerwać z tradycją. Jeśli przykładowo od dziesięciu lat jeździmy na wakacje do tego samego nadmorskiego kurortu, to wcale nie znaczy, że tym razem nie możemy pojechać w górską dzicz. Gdy odważymy się przełamań rutynę, nie wykluczone, że odkryjemy uda nam się odkryć nowe miejsca, poznać nowych ludzi, przeżyć coś niezwykłego.
 • Nie planuj wszystkiego
  Mimo, że dokładne zaplanowanie działań daje nam poczucie bezpieczeństwa, to czasem warto zostawić sobie trochę miejsca na improwizację. W rzeczywistości rzadko kiedy wszystko idzie tak, jak to sobie zaprojektowaliśmy. Jeśli się z tym pogodzimy łatwiej będzie nam działać spontanicznie. Trzymając się sztywno planu nie da się być spontanicznym. W sytuacjach, które wymagają ścisłego scenariusza, na przykład, gdy mamy zrealizować ważny projekt w pracy, dobry plan jest podstawą. Nie znaczy to jednak, że nie możemy sobie pozwolić na elastyczność. Monitorowanie rozwoju wydarzeń i dopasowywanie do tego swoich działań to podstawy spontaniczności.