Jak chronić się przed rakiem

Stałe kontrole lekarskie, zdrowy tryb życia oraz spożywanie produktów bogatych w likopen, to sprawdzone metody, dzięki którym możemy chronić się przed rakiem.

Rak należy do powszechnie występujących chorób. Niezależnie od tego pozostaje jedną z dolegliwości najtrudniejszych w leczeniu. Istnieje jednak wiele sprawdzonych sposobów, które pomogą nam chronić się przed rakiem.

 

  • Profilaktyka antynowotworowa

Współczesna medycyna wskazuje jednoznacznie, że w przypadku wielu odmian raka, w tym zwłaszcza raka piersi i prostaty, o prawdopodobieństwie zachorowania w dużym stopniu przesądzają względy genetyczne. By rzeczywiście móc chronić się przed rakiem, trzeba trzymać rękę na pulsie i systematycznie uczestniczyć w konsultacjach medycznych i profilaktycznych badaniach. Pacjenci z grupy podwyższonego ryzyka mają możliwość wykonywania ich częściej. Jeżeli jednak nawet w rodzinie nie występowały przypadki nowotworów, warto uważać i uczestniczyć we wszystkich rutynowych kontrolach lekarskich, badaniach USG czy mammografiach.

 

  • Recepta na różne odmiany raka

W przypadku wielu odmian raka o rozwoju choroby decydują względy hormonalne i czynniki mechaniczne. Wśród metod spowalniających rozwój raka szyjki macicy potwierdzono skuteczność wkładki domacicznej, zwanej spiralą. Stymuluje ona bowiem wzrost współczynnika progesteronu. Jak dowodzą naukowcy, hormon ten, namnażany w dużych ilościach, staje się antidotum na komórki nowotworowe. W przypadku szczególnie powszechnego u kobiet raka piersi należy jednak z rozwagą stosować wszelkie hormonalne środki antykoncepcyjne, gdyż to one mogą stymulować rozwój choroby. Trzeba także wystrzegać się mechanicznego zranienia szczególnie wrażliwych na bodźce piersi. Mężczyźni mogą się, z kolei, zabezpieczyć przed rozwojem raka prostaty, stosując szczepionkę zawierającą beta-sitosterol. Jest to metoda stosunkowo nowa w medycynie, ale według specjalistów doskonale rokuje.

 

  • Naturalne metody ochrony przed rakiem

Jedną z prostych metod ochrony przed rakiem jest picie dużych ilości naturalnej kawy. Naukowcy potwierdzili jej skuteczność w hamowaniu rozwoju raka prostaty oraz nowotworów skórnych. Wartym uwagi składnikiem ogólnie dostępnych produktów spożywczych jest likopen, zawarty w świeżych pomidorach, ale również w keczupie. Ma on wyraźne działanie przeciwnowotworowe. Przed rakiem chroni także zdrowe, racjonalne życie, czyli odpowiednie dawki snu, lekkie posiłki, pozwalające uniknąć nadwagi, ograniczenie alkoholu i rezygnacja z tytoniu - głównego sprawcy rozwoju raka krtani i płuc. Ważnym czynnikiem uodparniającym organizm jest także regularny wysiłek fizyczny i systematyczny relaks - dobry dla organizmu i utrwalający odporność psychiczną na wszelkie schorzenia.