Jak ćwiczyć pamięć z dzieckiem - porady specjalisty

Jeśli chcemy pomóc naszym pociechom w osiąganiu przyszłych sukcesów w szkole, ćwiczmy pamięć z dzieckiem, wzrokową i słuchową, przy pomocy odpowiednich zadań, które łączą naukę z zabawą.

Warto ćwiczyć pamięć z dzieckiem już od najmłodszych lat. Dzięki temu nie będzie miało trudności z zapamiętywaniem informacji i kojarzeniem faktów, co z całą pewnością ułatwi mu naukę w szkole. Przy okazji takie wspólne, odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą być świetną okazją do zabawy.

Pamięć wzrokowa
Dwa zmysły - wzrok i słuch - są najbardziej zaangażowane w procesie zapamiętywania, zatem większość ćwiczeń rozwijających pamięć odwołuje się do tych właśnie zmysłów. Bardzo ważne jest, by dopasować poziom trudności zadań do wieku i zainteresowań dziecka. W pracy z najmłodszymi wykorzystajmy zabawki, maskotki, kolorowe rysunki jako pomoc naukową. Warto łączyć ćwiczenie pamięci z dzieckiem razem ze spontaniczną, wesołą zabawą. W czasie wieczornego czytania dziecku bajek, zwracajmy jego uwagę na rysunki. Polećmy naszej pociesze, by zapamiętała jak najwięcej elementów obrazka, a następnie zapytajmy o wybrane szczegóły. Innym ćwiczeniem, które przyczyni się do zapamiętywania nowych wyrazów, jest oglądanie rysunków i powtarzanie nazw zwierząt, roślin i innych elementów otaczającego świata. Bardzo popularną i polecaną przez specjalistów zabawą pomagającą ćwiczyć pamięć jest gra "memory". Zestaw składa się z kilkunastu do kilkudziesięciu par identycznych obrazków i przeznaczony jest dla minimum dwóch osób. Im więcej graczy, tym lepsza zabawa, warto więc, by do dzieci dołączyli dorośli. Rozkładamy wszystkie kartoniki obrazkiem "do dołu", każdy gracz po kolei odsłania dwa rysunki, szukając identycznej pary. Jeśli jej nie znajdzie, zostawia rysunki na swoim miejscu i jednocześnie stara się zapamiętać, gdzie leżał jaki obrazek, by później odnaleźć pary.

Zapamiętywanie ze słuchu
Naukowcy radzą, by jak najczęściej włączać dziecku muzykę. Słuchanie jej, rozróżnianie dźwięków i instrumentów, wybijanie rytmu doskonale rozwija pamięć słuchową. Podobną rolę pełni uczenie się na pamięć piosenek, wierszyków, wyliczanek. Innym ćwiczeniem jest powtarzanie słów lub zdań. Wymieniamy kilka słów, na przykład: KOT, PIES, KURA, MAŁPA, ŻYRAFA i prosimy dziecko o powtórzenie. Jeśli dobrze sobie radzi, dodajemy dodatkowe słowa do poprzednio powtórzonych. Podobne ćwiczenie dotyczy układania zdań, które dziecko powtarza. Zwiększanie trudności polega na rozwijaniu zdania, dodawaniu do niego kolejnych słów. Ćwicząc pamięć z dzieckiem przy pomocy tej metody, jednocześnie wzbogacamy słownictwo naszej pociechy, uczymy je poprawnie układać zdania i ładnie mówić. Jest wiele sposobów na ćwiczenie pamięci z dzieckiem, wybór zależy od naszej inwencji i zaangażowania. Pamiętajmy przede wszystkim, iż ma to być zabawa i przyjemność dla naszej pociechy, a nie nużący obowiązek. Warto także zapewnić dziecku intensywny ruch na świeżym powietrzu, odpowiednią ilość snu i dietę bogatą w magnez, witaminę B, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz lecytynę (orzechy, ryby, żółtka jajek).