Jak czyścić uszy dziecku?

Czyszczenie uszu dzieci jest nieskomplikowanym zabiegiem: należy jedynie pamiętać, by nie usuwać brudu z wnętrza ucha za pomocą patyczków kosmetycznych, a jedynie ograniczyć się do regularnego oczyszczania małżowiny usznej.

Rodzice często mają wątpliwości związane z czyszczeniem uszu dzieci. Są to narządy tak wrażliwe, że istnieje niebezpieczeństwo ich uszkodzenia, jednak ich zaniedbanie również może być brzemienne w skutki.

 

 

  • Kontrowersje wokół patyczków kosmetycznych

Uszy dziecka należy czyścić tak samo często, jak i swoje. Mogą do tego posłużyć specjalnie do tego przeznaczone patyczki kosmetyczne dla dzieci, jednak pod warunkiem, że odpowiednio się nimi posłużymy. Nie wolno takiego patyczka wkładać do przewodu słuchowego zewnętrznego ucha, gdyż istnieje zbyt duże ryzyko jego uszkodzenia. Manewrowanie patyczkiem w uchu dziecka może również doprowadzić do ugniecenia woskowiny we wnętrzu i tym samym przesunięciu bakterii do środka, co jest szkodliwe dla słuchu malucha. Patyczkiem kosmetycznym oczyszczamy jedynie małżowinę uszną. Jeżeli zachodzi jednak potrzeba dokładnego oczyszczenia wnętrza ucha, bo z powodu zbicia woskowiny powstał korek zatykający przewód ucha, powinien zrobić to laryngolog. Nie wolno takich działań podejmować samemu.

 

  • W jaki sposób czyścić uszy?

Do czyszczenia uszu dziecko powinno być przyzwyczajane od pierwszych dni życia. Najlepiej połączyć ten zabieg kosmetyczny z wieczorną kąpielą i włączyć w codzienny rytm dnia malucha. Należy jednak pamiętać, że pielęgnacja uszu nie powinna polegać na całkowitym usuwaniu woskowiny, gdyż to ona chroni wnętrze ucha przed grzybami i bakteriami - usuwamy jedynie jej nadmiar. Ucho jest skonstruowane w ten sposób, że samo powinno usuwać na zewnątrz nadwyżkę wosku, którą na ogół rodzic powinien usunąć już z małżowiny usznej. Początkowo do oczyszczenia uszu wystarcza ciepła woda. Należy zwilżyć róg ręcznika i delikatnie przetrzeć wnętrze ucha, po czym nadmiar wosku wyciągnąć własną dłonią. Jeżeli woskowina nie daje się zmyć, można sięgnąć po oliwkę, która ma właściwości zmiękczające, i używać jej wymiennie z wodą. Oliwka spowoduje, że nadmiar woskowiny sam się usunie. Jeżeli jednak takie działanie okaże się nieskuteczne, to warto sięgnąć po preparaty, które można zakupić w aptece, na przykład A-cerumen i Vaxol. Zawsze należy pamiętać by nie tylko czyścić uszy, ale także okolice za nimi, gdzie oprócz brudu często zbiera się zrogowaciały naskórek, czasem ciemieniucha. W tym miejscu niezbędna jest codzienna, dokładna pielęgnacja.