Jak czyścić zamsz?

Zamsz jest ciepłym i miękkim materiałem, niestety jego wyczyszczenie może być problemem. Profesjonalne czyszczenie jest dość drogie, dlatego warto nauczyć się czyścić zamsz domowymi sposobami.

Zamsz jest delikatnym materiałem, dlatego proces jego czyszczenia powinien przebiegać ostrożnie, tak, aby zamszowa powłoka nie została naruszona lub zniszczona. Nie musisz mieć profesjonalnych narzędzi, żeby czyścić zamsz we własnym domu. Wystarczy, że masz papierowe ręczniki, biały ocet, szmatki oraz preparaty do tradycyjnego czyszczenia butów.

Jak czyścić zamsz z mniejszych plam?

Na początku delikatnie potrzyj zamszowy materiał ręcznikiem kąpielowym, aby odżywić nieco meszek na powierzchni. Suche ślady i zabrudzenia usuniesz zwykłą gumką od ołówka. Wystarczy, że potrzesz zanieczyszczone miejsce. Staraj się nie uszkodzić meszku na zamszowej powłoce. Jeśli natomiast na zamszu są mokre plamy, połóż na nie papierowy ręcznik, który absorbuje wilgoć. Pamiętaj, że nie możesz stosować żadnego rodzaju odplamiaczy ani innych produktów, jeśli chcesz czyścić zamsz profesjonalnie. Takie czynności mogą wręcz zniszczyć materiał.

Jak czyścić zamsz ze śladów po zamoczeniu?

Wiele osób nie wie jak czyścić zamszowe zamoczone buty lub plamy po takim zamoczeniu. Jeśli powierzchnia dopiero co została przesiąknięta wodą lub deszczem, pozwól jej wyschnąć a potem osusz ją za pomocą zamszowej szczotki lub ręcznika kąpielowego. Jeżeli ślady po wodzie są stare, co jest najczęstszym problemem, jedyną metodą jest zamoczenie całych butów. W tym celu użyj butelki wody z rozpylaczem. Spryskaj całe buty, a potem pozbądź się nadmiaru wody za pomocą gąbki. Kiedy zamsz wyschnie, stare kłopotliwe plamy powinny zlać się z resztą zamszu. Aby buty nie straciły kształtu, włóż do nich zwinięte papierowe ręczniki na czas schnięcia.

Jak czyścić zamsz z uporczywych zabrudzeń?

Jeśli plamy dalej nie zniknęły, będziesz zmuszony użyć białego octu. Nasącz nim małą szmatkę i delikatnie przetrzyj zabrudzony zamsz. Pozostaw do wyschnięcia (nie używaj suszarki w celu przyspieszenia suszenia), a następnie wyszczotkuj nylonową lub zamszową szczotką. Musisz się jednak liczyć z tym, że materiał będzie łagodnie pachniał octem jeszcze przez jakiś czas. Jeśli twoim problemem jest z kolei tusz na zamszowych meblach, użyj zwykłego płynu do okien. Czasem zdarza się, że rękawiczki lub kurtka ubrudziły się woskiem ze świecy. Aby pozbyć się wosku, wsadź zabrudzoną rzecz do zamrażarki. Gdy wosk stwardnieje, po prostu wykrusz go, a resztki usuń zamszową szczotką. Pamiętaj, że plamy na zamszu powinny być zawsze ostrożnie czyszczone, zwłaszcza, jeśli chcesz czyścić zamsz samodzielnie.