Jak dbać o agamę błotną

Aby hodować agamę błotną trzeba zadbać o odpowiednie urządzenie, naświetlenie, wentylowanie i ogrzanie terrarium a także odpowiednio żywić jaszczurkę.

Agama błotna jest to ziemnowodna jaszczurka z rodziny agamowatych. Egzotyczny wygląd tejże jaszczurki podkreślają rozciągające się od głowy po koniec ogona kolce. Agama jest zwierzęciem często hodowanym przez miłośników gadów w domowych terrariach.

 

 

  • Żywienie agamy błotnej

Agama błotna żyjąc w swoim środowisku naturalnym odżywia się głównie bezkręgowcami. Są to małe żaby i jaszczurki, ale także pisklęta. Rzadko kiedy na wolności zwierzę to żywi się roślinami. Jeśli hoduje się agamę należy karmić dorosłe zwierzę co 3 lub 4 dni, zaś młode osobniki codziennie. Agamę w hodowli żywi się głównie świerszczami, mącznikami (jest to rodzaj chrząszcza), dżdżownicami i muchami. Można do diety tej jaszczurki włączyć również drewnojady (owad należący do rodziny czarnuchowatych), karaczany (nazwa rzędu owadów) oraz owoce, które powinny stanowić około 20 procent pożywienia agamy. Można od czasu do czasu podawać agamie błotnej mieszankę z warzyw i owoców, pamiętając, że nie każda może jednak lubić ten rodzaj pożywienia. Należy zadbać, by w jej żywieniu nie brakowało także noworodków mysich bądź szczurzych lub innego rodzaju surowego mięsa (polecane jest drobiowe). Aby nie dopuścić do chorób kości jaszczurki, trzeba jej dietę systematycznie wzbogacać preparatami witaminowymi oraz wapiennymi. Podczas podawania wapna należy zapewnić w terrarium światło z promieniami UVB, które pomagają w przyswajaniu wapna do organizmu.

 

  • Terrarium dla jaszczurki

Wielkość terrarium dla trzech dorosłych osobników określają wymiary: 200/70/150 centymetrów. Ponadto należy zapewnić jaszczurkom dużo gałęzi i korzeni do wspinania się, gdyż są to zwierzęta prowadzące w naturze nadrzewny tryb życia. W terrarium powinno być wiele przestrzeni i roślin. Ponadto ważne jest, by wstawić do niego zbiornik z wodą, który służyć będzie zwierzęciu do załatwiania potrzeb fizjologicznych oraz chowania się, jeśli zostanie spłoszone. Ze względów higienicznych trzeba wodę wymieniać po każdym zanieczyszczeniu jej przez jaszczurkę, można w tym celu zamontować korek spustowy. Rośliny, które znajdą się w terrarium powinny być dosyć wytrzymałe, ponieważ przez wspinaczkę jaszczurki je niszczą i łamią. Najlepiej w tym wypadku sprawdzają się wszelkie gatunki paproci, epifitów czy solidne drzewiaste rośliny. Tylną ścianę terrarium zaś można zabezpieczyć korkiem przez zniszczeniem jej przez jaszczurkę. Agama błotna wymaga podłoża najlepiej z torfu bądź mieszanki leśnej ściółki z pisakiem. W terrarium musi być odpowiednia wentylacja i panować wilgotność około 70 procent oraz temperatura od 27 do 30 stopni Celsjusza (uzyskać ją można za pomocą kabla grzewczego bądź urządzenia zwanego promiennikiem). Oświetlać można terrarium świetlówką lub żarówką w cyklu 12-13 godzinnym.