Porady dla rodziców: jak dbać o kręgosłup noworodka

Aby kręgosłup noworodka rozwijał się prawidłowo należy zapewnić mu odpowiednie warunki do leżenia i noszenia, a także dbać o swobodę jego ruchów.

Dbanie o prawidłowy rozwój kręgosłupa noworodka jest bardzo ważnym zadaniem każdego rodzica. Przez kilka pierwszych miesięcy układ kostny dziecka musi przygotować się do spełniania takich funkcji jak podtrzymywanie ciała w trakcie siedzenia, chodzenia czy biegania. Dbanie o to, aby dziecko leżało czy było noszone w prawidłowy sposób, pozwoli wykształcić u niego właściwą postawę ciała i zdrowy układ ruchu.

Rozwój kręgosłupa w pierwszych miesiącach życia

Kości kręgosłupa noworodka przez kilka pierwszych miesięcy życia są jeszcze dość miękkie, dlatego bardzo ważne jest w tym okresie dbanie o prawidłową postawę malucha, aby nie doprowadzić do nieodwracalnych zmian w ich budowie. Przede wszystkim dziecko, które przez większość czasu leży, powinno mieć twardy materac. Jeśli jest on zbyt miękki, niemowlak zagłębia się w nim, co może wywołać na przykład asymetrię ciała. Miękkie podłoże utrudnia także zmianę pozycji czy obracanie główki, a te czynności są niezwykle ważne do kształtowania mięśni dziecka. Noworodek nie powinien mieć podkładanej pod główkę poduszki. Nadmierne wygięcie szyi mogłoby prowadzić do powstania wad kręgosłupa, a co więcej poduszka ogranicza dziecku swobodę ruchów, a w przypadku, gdy leży ono na brzuchu – utrudnia oddychanie. Kręgosłup noworodka kształtuje się także w trakcie noszenia. Dziecka nie wolno trzymać stale na jednym ramieniu, gdyż to sprawia, że zwraca ono główkę tylko w jedną stronę, co negatywnie wpływa na rozwój mięśni i kości znajdujących się w szyi.

Gimnastyka dla prawidłowego rozwoju noworodka

Aby kręgosłup noworodka rozwijał się w sposób prawidłowy należy też zadbać o to, aby dziecko mogło swobodnie wykonywać ruchy, które wzmacniają mięśnie i pomagają prawidłowo ukształtować kości. Należy pamiętać o tym, aby jego ubranka nie były zbyt ciasne oraz aby rączki i nóżki nie były nadmiernie ograniczone przez kołderkę czy rożek. Machanie kończynami i przekręcanie się z boku na bok to ważne ćwiczenia wzmacniające kręgosłup. Dziecko powinno także często przebywać na słońcu, aby w jego organizmie była syntetyzowana witamina D, wzmacniająca kości. Można podawać ją również w specjalnie przygotowanych dla niemowląt kropelkach. Należy pamiętać też o tym, że rozwijającego się dziecka nie można do niczego zmuszać – jeśli nie chce siadać, wstawać czy chodzić to znaczy, że jego organizm nie jest na to gotowy i na osiągnięcie tych zdolności trzeba jeszcze poczekać.