Jak dbać o łyżwy?

Aby skutecznie dbać o łyżwy należy chronić ostrza przed stępieniem, używając specjalnych nakładek oraz odpowiednio pielęgnować całe buty.

Nawet najdroższe łyżwy bez odpowiedniej pielęgnacji, już po kilku tygodniach będą nadawać się do wyrzucenia. Najważniejsza jest ich konserwacja i odpowiednie przechowywanie. Wystarczy, że będziemy regularnie dbać o łyżwy, a posłużą nam przez wiele lat.

 

Ostrza łyżew pod ochroną

 

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu powinniśmy oddać łyżwy do naostrzenia. Tę czynność zlećmy specjaliście, gdyż sami moglibyśmy zniszczyć płozy. W sezonie najlepiej powtarzać taki zabieg mniej więcej co dziesięć godzin jazdy. Warto zaopatrzyć się w gumowe lub plastikowe nakładki na płozy. Używajmy ich zawsze, gdy schodzimy z lodu, aby uniknąć stępienia lub wyszczerbienia ostrzy. Pamiętajmy jednak, że nakładki powinny być używane wyłącznie do chodzenia. Zdejmijmy je, gdy odkładamy łyżwy półkę, ochronimy tym samym ostrza przed gromadzeniem się na nich wilgoci. Nakładki po pewnym czasie zużywają się, więc jeśli zauważymy, że zbyt luźno leżą na ostrzach, wymieńmy je na nowe. Dbanie o łyżwy to również ochrona przed rdzą. Należy zatem zawsze, od razu po opuszczeniu lodowiska, przecierać płozy do sucha, na przykład miękkim ręcznikiem. Aby uniknąć poluzowania ostrzy przy podeszwie, nie powinniśmy wieszać łyżew za płozy. W trakcie transportu, ostrza powinny być zabezpieczone ochraniaczami. Ochraniacze to jednak nie to samo, co nakładki przeznaczone do chodzenia, gdyż wykonane są z dużo bardziej miękkiego materiału ze ściągaczem lub regulacją.

 

Pielęgnacja i przechowywanie łyżew

 

Dbanie o łyżwy to nie tylko pielęgnacja ostrzy. Po opuszczeniu lodowiska powinniśmy wyczyścić również cały but, bez użycia środków czyszczących. Nie odkładajmy tej czynności na później. Po powrocie do domu, wyjmijmy łyżwy z torby i ułóżmy je na miękkim ręczniku, by wchłonął pozostałą wilgoć. Zwróćmy uwagę, by ostrza nie stykały się ze sobą. Zadbajmy również o to, by buty wyschły naturalnie, nie ustawiajmy ich blisko kaloryfera, mogłoby to bowiem doprowadzić do popękania i przebarwienia skóry. Wyjmijmy też języki z butów i poluzujmy sznurówki. Raz na jakiś czas przesmarujmy płozy woskiem do ich pielęgnacji, dzięki czemu ochronimy je przed rdzą. Łyżwy powinny być przechowywane oddzielnie, tak, by się nie dotykały. Najlepiej trzymać je w materiałowej torbie, wykonanej z tkaniny przepuszczającej powietrze. Nie przechowujmy ich jednak w sztywnym futerale, który przeznaczony jest tylko do transportu łyżew. Aby dbać o łyżwy poza sezonem, powinniśmy trzymać je w miejscu pozbawionym wilgoci. Zanim schowamy sprzęt na kilka miesięcy, wypastujmy dokładnie buty i wysmarujmy płozy specjalnym woskiem lub olejem, który znajdziemy w klepie sportowym. Zabieg ten ochroni nasze łyżwy przed rdzą.