Jak dbać o opony?

Dbanie o opony w postaci doboru odpowiedniej mieszanki gumy w zależności od pory roku, doboru właściwego ciśnienia oraz prawidłowe przechowywanie znacznie przedłuża ich żywotność.

Opony samochodowe są jednym z kluczowych elementów zapewniających komfort jazdy, niskie spalanie paliwa oraz bezpieczeństwo. Sprawne opony skracają drogę hamowania i zmniejszają prawdopodobieństwo zablokowania kół, co prowadzi do niekontrolowanego poślizgu, będącego jednym z największych zagrożeń na drodze. Aby dbać opony należy przestrzegać kilku prostych zasad, a wydatnie poprawi to ich żywotność.

 

 

  • Odpowiednie opony na każdą porę roku

Należy pamiętać, że inne warunki pogodowe wymagają zastosowania w oponach innej mieszanki gumy. Dlatego też w zimie jeździmy na innych oponach niż w lecie. Należy pamiętać, że po spadku temperatury na okres dłuższy niż kilka dni poniżej około 5 stopni Celsjusza powinniśmy zmienić opony na zimowe i nie jeździć na nich, jeśli temperatura utrzymuje się dość długo powyżej 10 stopni. W praktyce, w naszym klimacie sprowadza się to do okresu od listopada do marca – kwietnia. Używanie opon zimowych w lecie i na odwrót prowadzi do ich szybkiego zużywania się i zmniejsza bezpieczeństwo jazdy. Występują jeszcze opony zwane całorocznymi, jednak w naszym klimacie są niewskazane. Jeśli posiadamy taką oponę najbezpieczniej jest założyć ją na koło zapasowe, na którym nie jeździmy zbyt długo. Dbanie o opony nie sprowadza się jednak tylko do stosowania odpowiedniej mieszanki we właściwej porze roku

 

  • Właściwe ciśnienie w oponach

Niewłaściwe ciśnienie w oponach w szybki sposób może doprowadzić do ich zniszczenia. W samochodach osobowych najczęściej stosujemy ciśnienie powyżej 2 barów, czyli 2 atmosfer, jednak konkretne ciśnienie jest dostosowane do modelu i marki pojazdu. Jest też uzależnione od rodzaju napędu, na przednią lub tylną oś oraz od mocy silnika i jest różne dla opon przednich i tylnych. Jazda na oponach napompowanych zbyt słabo, tak zwanym „kapciu” jest bardzo niebezpieczna, ze względu zarówno na pogorszenie własności jezdnych pojazdu, jak i bardzo szybkie niszczenie opon. Innym bardzo istotnym czynnikiem dbania o opony jest ich przechowywanie. Jeśli jesteśmy posiadaczami dwóch kompletów opon, na przykład letnich i zimowych należy pamiętać, że powinniśmy przechowywać je odpowiednio zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych, mrozu czy deszczu. Jeżeli przechowujemy je w piwnicy musimy zwrócić uwagę, czy nie zostaną mechanicznie uszkodzone, na przykład przez gryzonie. Mogłoby to mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje po założeniu ich w samochodzie.