Jak dbać o skórzaną tapicerkę w samochodzie?

Aby właściwie dbać o skórzaną tapicerkę w aucie, należy ją czyścić i pielęgnować dopasowanymi do materiału środkami a ewentualne uszkodzenia odpowiednio zakonserwować.

Skórzana tapicerka sprawia, że nasze auto wygląda dużo bardziej elegancko niż taki sam samochód z tapicerką welurową. Tak jak o wszystkie inne produkty ze skóry: ubrania, meble czy buty należy również dbać o skórzaną tapicerkę. Aby prawidłowo dbać o tak wymagające wnętrze auta, należy stosowac się do kilku zasad.

 

 

 • Czyszczenie skórzanej tapicerki
  Jeśli chcemy dbać o skórzaną tapicerkę nie powinniśmy poprzestać jedynie na czyszczeniu jej tradycyjną metodą czyli odkurzaczem. W sklepach z artykułami motoryzacyjnymi, a także w dużych supermarketach możemy nabyć produkty do mycia skórzanej tapicerki, których używamy zraszając najpierw suchą materiałową szmatkę, by następnie umyć nią tapicerkę. Niektóre z produktów myjących, po odczekaniu odpowiedniego czasu wchłaniają się doskonale w materiał nawilżając jednocześnie czyszczoną powierzchnie, inne należy „zmyć” przecierając suchą szmatką, do innych z kolei musimy użyć produktów odtłuszczających. Do czyszczenia skórzanej tapicerki nie powinniśmy używać tak zwanych „mokrych chusteczek”, które nie są przeznaczone do produktów ze skóry, gdyż zawarte w nich związki chemiczne mogą wysuszyć, a nawet odbarwić tapicerkę ze skóry.
   
 • Pielęgnacja skórzanej tapicerki
  Po każdym myciu tapicerki należy o nią dodatkowo zadbać używając specjalnego kremu lub wosku, by ochronić "skórę” przed otarciami, zabrudzeniami, wodą, a nawet alkoholem. Wosk nakładamy bawełnianą ściereczką (nigdy bezpośrednio na tapicerkę) wcierając w całą powierzchnię, starając się jednocześnie, by nie nanieść specyfiku w zbyt dużej ilości, bo może to bowiem zaszkodzić wnętrzu naszego samochodu. Jeżeli naniesiemy zbyt dużo środka pielęgnującego możemy za mocno natłuścić tapicerkę lub doprowadzić nawet do perforacji skóry, co w konsekwencji może być gorsze niż gdybyśmy w ogóle o nią nie dbali. Zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy stosować przynajmniej 2 razy w roku jeśli chcemy prawidłowo dbać o skórzaną tapicerkę w naszym pojeździe.
   
 • Dodatkowe informacje
  Jeśli w naszym aucie znaleźliśmy fragmenty przetarć, rys lub zadrapań na skórzanej tapicerce, należy po czyszczeniu jej wykonać kilka dodatkowych kroków: szorstkie powierzchnie należy przeszlifować by następnie nałożyć zakupioną dodatkowo w sklepie farbę tonująca do skórzanych tapicerek. Na sam koniec należy podobnie jak na pozostałej - niezniszczonej powierzchni nałożyć środek konserwujący specjalny do tego rodzaju tapicerki. Jeśli będziemy stosować się do tych trzech podstawowych zasad dbania o skórzaną tapicerkę (odkurzania, czyszczenia, konserwowania) nie powinniśmy mieć problemów z wyglądem i świeżością jeszcze przez długi czas. Koszt zakupu środków do mycia i pielęgnowania skórzanej tapicerki nie powinien przekroczyć kilkunastu złotych za preparat.