Jak dbać o świeży tatuaż

Aby w odpowiedni sposób dbać o świeży tatuaż należy smarować go maściami oraz zapewnić mu dopływ powietrza. Należy także przestrzegać kilku zakazów.

Dobrze wykonany i odpowiednio pielęgnowany tatuaż może być piękną ozdobą każdego ciała. Ponieważ zazwyczaj jest wykonywany na całe życie należy wiedzieć, jak dbać o świeży tatuaż, aby zdrowo i estetycznie wyglądał przez długi okres czasu. Najważniejsza jest odpowiednia higiena przez pierwszych kilka dni, gdyż wtedy istnieje największe ryzyko zakażenia bądź zniszczenia tatuażu.

Jak dbać o świeżo wykonany tatuaż
Aby w prawidłowy sposób dbać o świeży tatuaż, należy zastosować się do kilku zasad. Przede wszystkim, tatuaż powinien zostać odpowiednio zabezpieczony przez osobę go wykonującą przed mechanicznymi urazami. Opatrunek jednak powinien zostać dość szybko zdjęty, nie później niż 3 godziny od zakończenia wykonywania tatuażu (aby do miejsca wykonania tatuażu mogło dochodzić świeże powietrze, które przyspiesza gojenie). Przez kilka pierwszych dni należy nosić luźne ubrania, które nie będą obcierać rany (świeży tatuaż może także brudzić odzież, dlatego lepiej nie nosić ubrań nowych, gdyż mogą się one łatwo zniszczyć). Należy także przemywać tatuaż letnią wodą, bez dodatku perfumowanych mydeł czy płynów do kąpieli (ewentualnie można używać mydła antybakteryjnego, ale lepiej nie robić tego od razu po zabiegu, lecz odczekać 2-3 dni). Już pierwszego dnia można smarować rankę maścią przyspieszającą gojenie (można zapytać w aptece, jaka będzie najlepsza). Należy jednak nakładać tylko cienką warstwę maści, aby do ranki mogło dochodzić świeże powietrze. Aby wspomóc gojenie tatuażu i powstrzymać ewentualne krwawienie, można także przykładać do świeżej rany kostki lodu lub polewać ją przez dłuższy czas zimną wodą – pod wpływem zimna, naczynka krwionośne będą się szybciej zamykać.

Czego nie wolno robić
W ciągu kilku dni po wykonaniu tatuażu (a także na 24 godziny przed zabiegiem) zabronione jest spożywanie alkoholu oraz innych używek podwyższających ciśnienie, ze względu na ryzyko wystąpienia zbyt obfitego krwawienia, rozlania barwnika pod skórą, a w skrajnych wypadkach także odrzucenia tatuażu. W okresie gojenia się rany (około 3-4 tygodnie) nie można także korzystać z basenu (ze względu na możliwość przedostania się bakterii do rany). Należy także zrezygnować z długich kąpieli, na rzecz szybkiego prysznicu – zbyt długie moczenie świeżego tatuażu grozi wyblaknięciem kolorów, spowalnia także proces gojenia. Zabronione jest również – ze względu na negatywny wpływ wysokiej temperatury na gojenie – wystawianie świeżo wykonanej ozdoby na słońce oraz korzystanie z solarium i sauny. Aby uniknąć zakażeń i infekcji należy także zawsze przed przystąpieniem do pielęgnacji tatuażu (na przykład przed smarowaniem go maścią) umyć dokładnie ręce mydłem antybakteryjnym. Jeżeli będziemy stosować się do tych zaleceń i odpowiednio dbać o świeży tatuaż, możemy być pewni, że będzie on pięknie wyglądał przez wiele lat.