Jak dbać o szorstkowca

Szorstkowiec jest wytrzymałą rośliną o niewygórowanych wymaganiach, jako jedyna palma dobrze znosi mrozy i duże amplitudy temperatur, warto jednak wiedzieć, jakiej pielęgnacji wymaga.

Szorstkowiec jest rośliną ozdobną, rosnącą naturalnie w Japonii, Chinach i Himalajach, niekiedy na dużych wysokościach. To pochodzenie warunkuje jego dużą wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne. Jest jedyną palmą tolerującą mrozy nawet do 17 stopni Celsjusza. Dobrze znosi też wiatr i zasolenie. Z tego powodu stał się często uprawianą rośliną w krajach europejskich o łagodnym klimacie. Hodowany jest nawet w Skandynawii.

Pokrój i wymagania hodowlane
W środowisku naturalnym szorstkowiec dorasta do 20 metrów wysokości. Uprawiany w ogrodach nigdy nie osiąga takich rozmiarów. Roślina jest zbudowana ze zdrewniałej kłodziny, okrytej zeschłymi oraz wachlarzowatymi liśćmi. Wyrastają one ze szczytu kłodziny w formie pióropusza. Mają kształt pierzasty i są ciemnozielone. Roślina ta lubi przepuszczalną glebę próchniczą. Powinna być podlewana często, lecz umiarkowanie, gdyż nie toleruje wody stojącej. Przelanie szorstkowca prowadzi do gnicia korzeni. Dobrze znosi zarówno uprawę w domu, jak i w ogrodzie, wymaga jednak słonecznego stanowiska. W rejonach o szczególnie łagodnym klimacie można sadzić go bezpośrednio w gruncie, zawsze zabezpieczając przed sezonem zimowym. Optymalna temperatura hodowli to 15-20 stopni Celsjusza. Dobrze znosi on jednak również niższe temperatury. Uważać należy na młode rośliny, które są bardziej wrażliwe.

Pielęgnacja i rozmnażanie
Szorstkowiec nie wymaga częstego przesadzania. Wystarczy to zrobić dopiero, kiedy korzenie przerastają doniczkę. Dodatkowe zasilanie nawozem dla palm poprawia kondycję roślin tego gatunku. Jeżeli roślina jest posadzona bezpośrednio do gruntu, na zimę należy zabezpieczyć ją przed mrozem. Szczególnie korzenie wymagają izolacji, gdyż mimo odporności rośliny, mogą przemarznąć. Kwiatostany są męskie lub obupłciowe, okryte pochwami. Mają barwę żółtą. Zawiązują one owoc w postaci sinozielonej, pojedynczej jagody. W środku znajduje się jedno nasiono. Szorstkowca można rozmnażać przez wysiew nasion. Jest to jednak metoda dla cierpliwych, gdyż siewki są bardzo delikatne i wolno rosną. Szybciej można uzyskać podrośnięty okaz z gotowych sadzonek. Jeśli jednak ktoś chce wyhodować roślinę od nasionka, powinien je namoczyć w letniej wodzie przez 1-3 dni, często ją zmieniając. Jeżeli nasiono zacznie pleśnieć lub gnić - na pewno nie wykiełkuje. Można temu zapobiec sterylizując je w roztworze nadmanganianu potasu (dostępny w aptece bez recepty "fiolet"). Odpowiednie podłoże stanowi włókno kokosowe z domieszką tak zwanego perlitu. Można też użyć gotowej mieszanki ziemi. Powinna ona być łatwo przepuszczalna, gdyż w przeciwnym wypadku roślina zacznie gnić. Nasiono przykrywamy cienką warstwą podłoża i folią. Do kiełkowania szorstkowiec potrzebuje temperatury pokojowej.