Jak dobrać strój do biegania?

Bieganie ma wiele zalet a główną z nich jest poprawa wydolności, zdrowia a także samopoczucia. Choć wystarczyłoby wyciągnąć stare buty, dres i ruszyć w teren, to dobranie stroju do biegania jest dla większości z nas priorytetem.

Dobieranie stroju do biegania wbrew pozorom nie jest najłatwiejszym zadaniem. Wysoko ceniony jest nie tylko komfort i wygoda ale również wygląd zewnętrzny, który podnosi naszą samoocenę. Jogging jest obecnie bardzo popularnym sportem na całym świecie a firmy odzieżowe prześcigają się w kreowaniu nowych trendów na rynku.

 

 

  • Buty 

Mięśnie nóg są najbardziej obciążane podczas biegania a wraz z nimi stopy. Dobierać strój do biegania należy więc od dołu, czyli butów. Rynek oferuje nam praktycznie nieograniczone możliwości w tej dziedzinie. Jak wszędzie, i tutaj nie brakuje oszustów. Często takie obuwie ulegają rozklejeniu po delikatnym przemoczeniu czy też długotrwałych treningach. Niestety cena idzie w parze z jakością. Podczas długotrwałego biegu, stopy ulegają przemęczeniu a przy nieodpowiednio dobranych butach mogą pojawić się odciski. Wybierać należy obuwie miękkie, lekkie i zmniejszające obciążenie mięśni nóg. Nowe technologie produkcji podeszew zapewniają komfort i zmniejszają obciążenie pięty amortyzując całą stopę.

 

  • Odzież

W tej dziedzinie należy dobierać strój do biegania w zależności od warunków atmosferycznych. Termoaktywne T-Shirty oraz bluzy zapewniają szybkie schnięcie, komfort noszenia i uczucie świeżości. Bardziej ekonomiczny może okazać się zakup kompletu tak zwanej oddychającej bielizny, która chroni przed zimnem i odprowadza wilgoć od skóry na zewnątrz. Z równie lekkich materiałów ,,oddychających" można dobierać strój do biegania już od skarpetek. Na jesienną pogodę najlepsze okazują się bluzy wiatrowe, na lato - luźne spodenki i czapka z daszkiem.

 

  • Akcesoria

Tutaj istnieje nieograniczona pomysłowość, jednak należy pamiętać o samokontroli, której brak może doprowadzić do poważnych strat finansowych. Podstawą w dobieraniu stroju do biegania jest dobry, wodoodporny zegarek. Niekoniecznie musi to być ten z funkcją licznika. Ogromnie przydatny okazuje się pas biodrowy z bidonem, w którym możemy umieścić także telefon i dokumenty. Wybierając się na trening wieczorem należy zaopatrzyć się w taśmy odblaskowe, których koszt to zaledwie 2 złote. Biegając zaś w słońcu, okulary z gumką są ogromnie przydatne. Kiedy zakończymy już dobieranie stroju do biegania pozostaje tylko zgrać ulubioną muzykę na odtwarzacz i wyruszyć w teren.