Jak dobrać właściwy rozmiar biustonosza?

Prawidłowo dobrany rozmiar biustonosza – czyli jak i co zmierzyć przed kupnem oraz w jaki sposób odpowiednio go przymierzyć.

Dobranie właściwego rozmiaru biustonosza jest nie lada sztuką i niestety nie każda kobieta wie, jak go kupić. Większość pań ma niestety źle dobrany stanik, który zamiast podkreślać atuty naszej figury –spłaszcza i deformuje nasz biust, gdy jest zbyt mały a za duży nieodpowiednio go podtrzymuje. Należy pamiętać, iż ma on nie tylko funkcję ozdobną, ale ma przede wszystkim podtrzymywać piersi, a w razie konieczności formować ich kształt. Nieodpowiednio dobrany rozmiar biustonosza nie spełnia swojej funkcji, przez co dokuczają nam bóle kręgosłupa czy ramion, a piersi zwisają i wydają się ciężkie.

Jak wybrać prawidłowo rozmiar biustonosza?
Pierwszym krokiem w wyborze właściwego rozmiaru biustonosza jest poznanie dwóch wymiarów – obwodu pod biustem oraz obwodu biustu. Pierwszy wymiar poznamy przykładając dość mocno metr krawiecki tuż pod biustem. Powinien ściśle przylegać do skóry, a najlepiej robić to na wdechu. Nie należy się martwić, że stanik będzie za ciasny pod biustem, bo jest on przecież elastyczny! Odczytaną wartość z miarki należy zaokrąglić w dół do „piątki”, na przykład jeśli wyjdzie nam obwód 77 centymetrów, to zaniżamy i szukamy staników o obwodzie pod biustem 75. Drugim wymiarem, który determinuje prawidłowość rozmiaru biustonosza jest obwód biustu. Mierzymy go w najszerszym miejscu, czyli na brodawkach. Tym razem mierzymy luźno, nie ściskając piersi, a wyniku nie zaniżamy ani nie zawyżamy. Jeśli nasz biust nie jest jędrny, możemy dokonać dodatkowego pomiaru w biustonoszu, do ostatecznego wyniku biorąc większą wartość. Mając te dwa pomiary należy skorzystać z ogólnie dostępnych tabeli rozmiarów (internet, sklepy z bielizną). Najpierw szukamy naszego obwodu pod biustem, a potem do niego dobieramy rozmiar miseczki według pomiaru obwodu biustu.

Jak prawidłowo przymierzyć biustonosz?
Gdy już dobrałyśmy odpowiedni rozmiar biustonosza, czas na przymierzanie. To bardzo ważny etap kupna, i nigdy nie kuśmy się na zakup nawet najpiękniejszego stanika bez jego wcześniejszego przymierzenia. Stanik zapinamy na najluźniejszą haftkę (te ciaśniejsze posłużą nam, jak stanik nieco się naciągnie) i odpinamy ramiączka. Następnie pochylamy się do przodu, tak, aby biust sam ułożył się w miseczkach a następnie zapinamy ramiączka, regulując ich długość. Ramiączka powinny być tak dopasowane, aby unosiły biust, ale nie wrzynały się w skórę na ramionach czy luźno opadały. Jeśli jesteśmy posiadaczkami dużego biustu, warto kupić stanik o szerokich ramiączkach. Gdy mamy już stanik na sobie, troszkę się w nim poruszajmy – podnieś do góry ręce, pochyl się, podskocz. Jeżeli po tej gimnastyce nasz stanik jest w tym samym miejscu, a my czujemy się w nim wygodnie, znaczy, że jest odpowiednio dobrany.