Jak dobrać wysokość kieszonkowego do wieku dziecka

By dobrze dobrać wysokość kieszonkowego, należy pamiętać nie tylko o jego funkcji finansowej, ale przede wszystkim o roli wychowawczej.

Z kieszonkowym dla dziecka rodzice mają przeważnie dwa dylematy. Pierwszym jest wiek pociechy, w którym rodzice zaczynają przyznawać jej kieszonkowe. Drugi to sposób jak dobrać wysokość kieszonkowego tak, by nie było ani za wysokie, ani za niskie. Uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich nie ma. Każda rodzina musi uwzględnić zarówno własną sytuację jak i potrzeby swojego dziecka.

Kiedy zacząć i ile przeznaczyć
Wbrew pierwszemu dylematowi co do początków przydzielenia jakiejś kwoty kieszonkowego, problem zazwyczaj rozwiązuje się sam w całkowicie naturalny sposób. Do pewnego wieku pociecha nie czuje potrzeb materialnych i w zupełności wystarcza jej to, co zapewniają rodzice. Z czasem przyjdzie taki moment, w którym sama poprosi o pieniądze i jest to najlepszy moment na rozpoczęcie takich wypłat. Kwota powinna być uzależniona po pierwsze od budżetu rodzinnego. By dobrze dobrać wysokość kieszonkowego nie należy ulegać presji otoczenia, a więc temu ile na kieszonkowe przeznaczają rodzice przyjaciół naszego dziecka. Szczególnie na początku każda kwota zadowoli malucha jako pierwsze własne pieniądze. Drugim aspektem jest dostosowanie wysokości kieszonkowego do potrzeb pociechy. Dziecko do lat dziesięciu zazwyczaj większość swoich pieniędzy przeznacza na słodycze, snacki i napoje. By zawczasu ograniczyć ilość niezdrowego jedzenia, kwota nie powinna być za wysoka. Kwota około 20zł miesięcznie powinna być wystarczająca na tym etapie. Im dziecko starsze, tym jego potrzeby wzrastają. Oprócz zakupów spożywczych dochodzi młodzieżowa prasa, pierwsze ciuchy, akcesoria rozrywkowe, a jeszcze później takie wydatki jak kino, telefon komórkowy i inne. Miesięczne kieszonkowe dla nastolatka powinno znaleźć się w przedziale od 50zł do 80zł, zależnie od wieku i etapu edukacji.

Częstotliwość oraz zmienność kwoty kieszonkowego
Zaleca się dostosowanie częstotliwości wypłat kieszonkowego po pierwsze od wieku dziecka. Maluchy muszą dopiero nauczyć się gospodarności, stąd częstsze wypłaty będą dla nich korzystniejsze. Należy więc podzielić miesięczną kwotę na przykład na cztery i tygodniowo przyznawać im stałą kwotę. Im nasza pociecha starsza, tym rzadziej powinno się kieszonkowe wypłacać, dlatego z wiekiem można przejść na system najpierw codwutygodniowy, by ostatecznie dojść do miesięcznego. Nauczy to młodego człowieka zarówno oszczędzania, ale i wartości pieniądza. Co ważne, jeśli dziecku skończą się finanse przed wyznaczonym terminem, nie wolno ulegać jego prośbom o dopłaty czy wcześniejsze wypłaty, ponieważ będzie to dla niego sygnał, iż oszczędzanie jest zbędne oraz że pieniądze zawsze i tak same się znajdą. By zawsze dobrze dobrać wysokość kieszonkowego, jego podwyżki powinny być zawsze uwarunkowane czymś konkretnym, jak na przykład wakacyjna nagroda za dobry semestr czy rok nauki lub uwarunkowaniami niezwiązanymi ze szkołą. Zawsze pamiętajmy, że kieszonkowe to jedna ze składowych wychowania, stąd pochopne decyzje są niewskazane.