Jak dobrze położyć panele podłogowe?

Aby prawidłowo położyc panele podłogowe i uzyskać elegancką podłogę, należy przygotować wszystykie potrzebne narzędzia i materiały, wyłożyc podłogę specjalną folią i według instrukcja położyć laminat i na koniec zainstalowac listwy podłogowe.

Zalety paneli podłogowych sprawiają, że są one najczęściej wybierane jako niezawodna powierzchnia podłogi. Panele są kilkakrotnie tańsze niż parkiet. Cena metra kwadratowego zaczyna się już od kilkunastu złotych. Podłoga ułożona z nich jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i doskonale imituje naturalne drewno. Niestety, cena ich położenia przez fachowca jest zazwyczaj wysoka, dlatego warto położyć panele podłogowe samodzielnie.

Pomiary pomieszczenia, gromadzenie narzędzi i zakup paneli

Aby położyć panele podłogowe będziemy potrzebowali wyrzynarki albo piłki ręcznej o drobnych zębach, młotka gumowego, klocków dystansujących, płaskiej listwy drewnianej do ochrony krawędzi paneli podczas dobijania oraz taśmy pomiarowej. Klocki dystansujące wykonujemy przecinając listwę drewnianą o grubości jednego centymetra na odcinki o długości około pięciu centymetrów. Kupując panele, musimy pamiętać o tym, że ich powierzchnia powinna być o około pięć procent większa niż powierzchnia podłogi ze względu na odpady, które powstaną podczas przycinania elementów. Podłoże, na którym układamy panele musi być wypoziomowane i równe. Gdy podłożem jest świeża betonowa posadzka, rozpoczynamy pracę od rozłożenia folii polietylenowej o grubości dwóch dziesiątych milimetra. Folię łączymy taśmą samoprzylepną na zakładkę, pozostawiając dwadzieścia centymetrów zapasu. Na tak przygotowaną izolację kładziemy warstwę filcu, gąbki lub korka, która zniweluje niewielkie nierówności i będzie stanowiła doskonałą warstwę wygłuszającą. Zanim położymy pierwszy rząd paneli, wykonujemy pomiar szerokości pomieszczenia, pierwszy rząd powinien mieć taką szerokość, aby szerokość ostatniego rzędu nie była mniejsza niż pięć centymetrów. W przeciwnym wypadku musimy odpowiednio przyciąć rząd pierwszy.

Układanie paneli i montaż dekoracyjnej listwy przypodłogowej

Jeśli chcemy bezbłędnie położyć panele podłogowe, musimy pamiętać o tym, aby ich dłuższe krawędzie były prostopadłe do okna. Panele posiadają na przeciwległych bokach pióra i wpusty, są to wyfrezowania umożliwiające łączenie bez użycia kleju. Układanie paneli rozpoczynamy od rogu pokoju; pierwszy panel umieszczamy tak, aby krawędzie z piórami były skierowane do obu ścian. Pomiędzy krawędzie panelu i obie ściany wkładamy wcześniej przygotowane klocki dylatacyjne. Następnie dokładamy kolejne panele wzdłuż ściany, pamiętając o tym, aby pomiędzy ścianą a panelami z pierwszego rzędu umieszczać klocki dylatacyjne oraz aby panele dobrze łączyły się ze sobą. W razie potrzeby dobijamy je gumowym młotkiem. Gdy docieramy do końca rzędu, ostatni panel przycinamy na odpowiednią długość, pamiętając o szczelinie dylatacyjnej. Kawałkiem pozostałym po docięciu ostatniego panelu, rozpoczynamy układanie następnego rzędu podłogi. Układając w ten sposób kolejne rzędy, docieramy w końcu do przeciwległej ściany pokoju. Jeśli szerokość klepki jest za duża, docinamy ją do potrzebnego rozmiaru. Na koniec wyjmujemy klocki, a szczelinę dylatacyjną maskujemy listwą przypodłogową przykręcaną wkrętami do ścian.