Jak dobrze położyć wykładzinę dywanową?

By prawidłowo położyć wykładzinę dywanową, należy przygotować podłogę, zaopatrzyć się w kilka niezbędnych narzędzi oraz starannie dopasować rozmiar wykładziny.

Przemyślany dobór wykładziny dywanowej umożliwia estetyczne i praktyczne wykończenie oraz ocieplenie wnętrza. Wykładziny występują bowiem w niezliczonej ilości faktur i kolorów, a zarazem są przyjemne w dotyku i ocieplają podłogę. Ponadto można samodzielnie sprawnie i bez większych trudności położyć wykładzinę dywanową.

Przygotowanie podłogi i narzędzi przed położeniem wykładziny dywanowej

By układanie wykładziny na podłodze przebiegało prawidłowo, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie podłoża i narzędzi. Należy zadbać, aby podłoga przed położeniem wykładziny dywanowej była czysta, a przede wszystkim starannie oczyszczona z wszelkich pyłów oraz sucha. Podłoże powinno być również stabilne, więc trzeba wszelkie obluzowane deski, klepki czy kafelki przymocować do podłogi oraz wypełnić szpachlą ubytki w jej powierzchni. Następnie całość wymaga oszlifowania. Cementowe podłogi warto również wyrównać papierem ściernym. W przypadku, gdy nową wykładzinę dywanową układa się bezpośrednio na starej, należy zadbać, by ta pierwsza była dokładnie przymocowana do podłoża. Narzędzie, które pomogą nam położyć wykładzinę dywanową, to przede wszystkim bardzo ostry nóż lub nożyczki, metalowa linijka oraz taśma mierząca, zwana miarką. Jeżeli wykładzina będzie przyklejana do podłoża, należy zaopatrzyć się dodatkowo w szpachelkę do rozprowadzania spoiwa, klocek i młotek, dociskające materiał do kleju. Zamiast kleju można użyć dwustronnej taśmy klejącej przeznaczonej do mocowania wykładzin.

Zasady kładzenia wykładzin dywanowych

Przed położeniem wykładziny dywanowej na podłodze konieczne jest przycięcie jej do wymiarów pomieszczenia, w którym będzie układana. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu minimum kilku centymetrów zapasu. Przed montażem przez  jedną noc wykładzina powinna leżeć rozwinięta na podłożu, co pozwoli tkaninie dokładnie się rozprostować. Jeśli pomieszczenie, w którym ma się znajdować wykładzina, liczy mniej niż 20 metrów kwadratowych powierzchni, wystarczy wykładzinę położyć na podłodze i delikatnie ją napiąć. W przypadku, gdy nie posiada ona specjalnego podbicia z materiałów antypoślizgowych, uniemożliwiających jej przesuwanie się, warto umocować jej brzegi do listew przypodłogowych. W przypadku klejenia wykładziny do podłogi należy pociąć ją na arkusze, które pokrywa się za pomocą szpachelki równomiernie klejem i rozwijając stopniowo dociska do podłogi. W przypadku zastosowania taśmy dwustronnej do mocowania wykładziny należy nakleić ją zgodnie z kierunkiem jej kładzenia na podłogę, a następnie, jednocześnie mocując ją do pasków klejących, rozmieszczonych mniej więcej co jeden metr. Po umocowaniu wykładziny należy ostrym narzędziem odciąć jej wystające resztki.