Jak dorobić do pensji?

Są różne możliwości dodatkowego zarobku oraz ciekawe sposoby na to, by dorobić do pensji, które zależą między innymi od naszych kwalifikacji zawodowych czy umiejętności i potrzeb rynku pracy.

Być może w którymś momencie swego życia stwierdzimy, że pensja nie wystarcza nam na pokrycie comiesięcznych wydatków. Po opłaceniu czynszu, uregulowaniu rachunków za prąd, gaz oraz ponoszeniu innych, czasem niespodziewanych kosztów mogłoby się okazać, że za szybko wyczerpały się środki na utrzymanie. A może ktoś z naszych bliskich stracił pracę, w związku z czym uszczuplił się domowy budżet, albo potrzebujemy pieniędzy chociażby na zakup czegoś. Wiele osób w takich sytuacjach stara się w jakiś sposób dorobić do pensji. Warto wówczas pomyśleć o kilku sprawach.

Możliwości dodatkowego zarobku
Należy zastanowić się nad tym, co potrafimy i lubimy robić. Na przykład, jeżeli jesteś nauczycielem, możesz pomyśleć o udzielaniu korepetycji, pisaniu artykułów do specjalistycznych periodyków albo nawet redagowaniu podręczników. Oczywiście, taka praca musi mieć niepełny wymiar godzin lub być na jakiś czas, na przykład na okres wakacyjny. Jest wiele zawodów, gdzie można pracować w domu lub w różnych miejscach. Do takich profesji zalicza się dziennikarzy, tłumaczy czy architektów. Jeżeli jednak w twoim przypadku przyjmowanie dodatkowych zleceń w zawodzie nie jest możliwe, zastanów się nad tym, co jeszcze umiesz robić i szukaj prac dostosowanych do tego. Warto poinformować znajomych, że chciałbyś dorobić do pensji oraz przeglądać ogłoszenia, na przykład na stronach internetowych. Na niektórych znajdziesz oferty pracy dorywczej lub w niepełnym wymiarze godzin. Zwróć uwagę na oferty pracy zdalnej. Oprócz tego sam możesz dać ogłoszenie, że szukasz pracy lub zaoferować swoje usługi, choćby w internecie.

Sposoby dorabiania
Aby dorobić do pensji, dobrze jest zorientować się, na co istnieje zapotrzebowanie na rynku usług. Dlatego zastanów się nie tylko, co potrafisz robić, lecz również nad tym, czego mógłbyś się nauczyć. Może znasz się trochę na naprawie samochodów, sprzętu domowego, pracach elektrycznych lub hydraulicznych i byłbyś w stanie się tego podjąć? A jeśli jesteś panią domu i dobrze gotujesz, pieczesz lub szyjesz, pomyśl, gdzie miałabyś możliwość wykorzystania swych zdolności albo czy mogłabyś przyjmować zamówienia. Nawet bardzo proste prace są sposobem na to, aby dorobić do pensji. Zalicza się do nich sprzątanie - mieszkań i biur, mycie okien, pomoc domowa czy pilnowanie dzieci. Jeżeli zaś masz własny ogród, możesz sprzedawać warzywa lub kwiaty. Inne zajęcia pozwalające dorobić do pensji, wymagające jednak większych umiejętności, to fotografowanie, robienie na drutach, szydełkowanie, wyrób rękodzieła, garncarstwo i inne działania artystyczne. Sporo osób wykonuje także prace sezonowe, rolnicze czy ogrodowe. Inni pomagają w przeprowadzkach, dozorują czyjeś mienie lub roznoszą gazety i ulotki. Dodatkowym sposobem zarabiania pieniędzy jest też prowadzenie księgowości, zawieranie umów ubezpieczeniowych lub w handlu nieruchomościami.