Jak dostać się na prawo - porady dla licealisty

Duży zasób wiedzy i systematyczność w nauce lub możliwość opłacenia czesnego na prywatnej uczelni ułatwią licealistom dostanie się na prawo.

Okres przygotowań do matury jest często bardzo intensywny i stresujący dla młodych ludzi. Dobry wynik egzaminu umożliwia studiowanie na wymarzonych a często również najbardziej obleganych i prestiżowych kierunkach. Aby dostać się na prawo potrzebna jest silna determinacja oraz duży zasób wiedzy, które pomogą uzyskać wysoki wynik na egzaminie.

 

 

 1. Wybrór przedmiotów
  Aby dostać się na prawo na publiczną uczelnię zazwyczaj konieczne jest zdawanie na maturze takich przedmiotów jak historia, wiedza o społeczeństwie, język polski, język obcy, a nawet matematyka. Aby mieć szansę znalezienia się na liście osób przyjętych na studia, konieczne jest zdawanie wybranych przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Pierwszy krok to sprawdzenie w informatorze (dostępnym w internecie oraz księgarniach) jakie przedmioty są brane pod uwagę przy rekrutacji, albowiem każda uczelnia sama je określa. W przypadku kandydowania na kilka różnych uczelni być możne konieczne będzie zdawanie większej ilości przedmiotów. Zazwyczaj uniwersytety pozostawiają uczniom dość duży wybór i maturzyści sami decydują, w których przedmiotach czują się najsilniejsi. 
 2. Plan działania
  Osoby, które potrafią trzymać się ustalonego planu mają dużą szansę na sukces. Sporządzone tabelki i podzielenie materiału pomaga w uporządkowaniu wiadomości oraz systematycznym przyswajaniu wiedzy. Plan nauki należy ustalić najlepiej już w pierwszej klasie liceum. Warto rozpisać w jakie dni będzie przerabiany konkretny temat z danego przedmiotu. Po każdym przerobionym dziale warto zrobić zadania i ćwiczenia z danego obszaru tematycznego. Wtedy nie trzeba będzie przyswajać dużo materiału naraz, a kilka miesięcy przed maturą przeznaczy się na powtarzanie informacji. Warto przygotowywać się do matury minimum godzinę kilka razy w tygodniu. Historia czy wiedza o społeczeństwie są przedmiotami bogatymi w informacje, które należy znać na pamięć. Aby łatwiej było się uczyć, dobrym sposobem jest robienie dużych, kolorowych map myśli, notatek oraz rysunków.  
 3. Przyswojenie formy egzaminu
  Maturzysta powinien być także przyzwyczajony do formy egzaminu. W internecie są dostępne przykładowe arkusze egzaminacyjne wraz z zadaniami i odpowiedziami. Im więcej arkuszy zostanie opracowanych, tym pewniej uczeń będzie czuł się na egzaminie. Jest to szczególnie ważne w przypadku przedmiotów humanistycznych, albowiem w większości na egzaminach jest długa wypowiedź pisemna. Należy zapoznać się z zasadami oceniania oraz nieustannie ćwiczyć pisanie wypracowań. 
 4. Alternatywne rozwiązanie
  Świetnie zdana matura nie jest jedynym sposobem, aby dostać się na prawo. W przypadku bardzo wybitnych uczniów drogę otwiera olimpiada. Jednak aby bez problemu wybrać sobie wymarzony kierunek studiów konieczne jest zdobycie tytułu laureata na poziomie ogólnopolskim. Inny sposób to wybór uczelni prywatnej. Jest to dość kosztowne rozwiązanie (od 3 do 5 tysięcy złotych rocznie), najczęsciej wystarczy jednak zdawać przedmioty na poziomie podstawowym, aby móc tam studiować a wyniki matury nie muszą być bardzo wysokie. Warto sprawdzić na stronach internetowych pozycję uczelni w rankingach oraz wymagane przedmioty zdawane na maturze.