Jak działa chemoterapia

Dzięki chemoterapii - specjalnej, choć niebezpiecznej dla leczonego grupie leków zwanych cytostatykami można zahamować bądź wyleczyć całkowicie chorobę nowotworową.

Sposobów na leczenie nowotworów jest wiele, jedne mniej, inne bardziej skuteczne. W początkowych fazach choroby można stosować takie zabiegi jak radioterapia (leczenie za pomocą promieniowania), w przypadku pojedynczych guzów dobrym wyjściem jest ich operacyjne usunięcie. Są jednak takie odmiany nowotworu, które nie nadają się do leczenia tymi sposobami. W takich przypadkach najczęściej wybieranym sposobem walki z chorobą jest chemoterapia.

 

 

  • Jak tworzy się nowotwór

W każdej chwili życia człowieka w jego ciele zachodzą miliony podziałów komórek. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała, pomagają mu się rozwijać i kształtować. Każdy podział jest kontrolowany i ściśle określony. W przypadku nowotworu komórki zaczynają dzielić się niekontrolowanie i bardzo szybko, co prowadzi do powstawania guza. Czasem niektóre komórki odrywają się od niego i wędrują z krwią, tworząc przerzuty.

 

  • Leki cytostatyczne

Nazywane są także cytotoksycznymi lub antynowtworowymi i są wykorzystywane w chemoterapii. Ich zadaniem jest niszczenie szybko dzielących się komórek nowotworowych, a przez to zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby. Zwykle, by terapia była skuteczniejsza, podawana jest kombinacja kilku takich leków. Niestety wywołują one również skutki uboczne: atakują i niszczą inne, zdrowe komórki ciała pacjenta, powodując tym na przykład anemię, nudności czy utratę włosów. Są to leki niebezpieczne i z tego powodu wykorzystuje je się dopiero wtedy, gdy inne metody leczenia nowotworu, jak na przykład radioterapia, zawiodą.

 

  • Działanie chemoterapii

Podawane pacjentowi leki przedostają się krwiobiegiem do wszystkich miejsc, w których rozwijają się i namnażają komórki nowotworu. Następnie niszczą one zwyrodniałe komórki lub uszkadzają w taki sposób, by zapobiec dalszym podziałom. Chemoterapia jest bardzo skutecznym sposobem leczenia w przypadku nowotworów nie zlokalizowanych w jednym miejscu, jak na przykład białaczka (nowotwór krwi) czy chłoniaki (złośliwy nowotwór limfatyczny). Pomaga ona także w likwidowaniu przerzutów. Ten sposób leczenia jest wykorzystywany nie tylko długoterminowo i jako osobna kuracja. Często chemoterapię stosuje się także przed operacją wycięcia guza nowotworu, a czasem także i po niej. Dzięki takiemu leczeniu sam zabieg chirurgiczny jest bezpieczniejszy i niesie ze sobą mniejsze ryzyko.

 

  • Skuteczność terapii a rodzaj choroby

To, czy chemoterapia będzie przeprowadzana raz, czy kilka razy, a także stopień jej skuteczności w dużej mierze zależy od rodzaju nowotworu, jaki będzie jej poddany. Rak, czyli nowotwór złośliwy, może wymagać kilku a nawet kilkunastu sesji terapii, co z kolei może okazać się bardzo wyniszczające dla organizmu pacjenta. Aby zminimalizować występowanie skutków ubocznych każda kolejna sesja chemoterapii poprzedzana jest okresem wypoczynku, który zwykle trwa od jednego do czterech tygodni.

Z nami zarobisz łatwo i szybko