Jak fotografować dzieci?

Dobór odpowiedniego oświetlenia czy ustalenie właściwej perspektywy pozwolą w interesujący sposob fotografować dzieci.

Dzieci są niezwykle wdzięcznym obiektem do fotografowania jednak uchwycenie ich w naturalnym otoczeniu jest niezwykle trudne z uwagi na ruchliwość, jaka je charakteryzuje. W większości domowych albumów fotografie z dziećmi w roli głównej wyróżniają się raczej niską jakością, a wszystko dlatego, iż osoby odpowiedzialne za wykonanie zdjęcia, nie potrafiły do tego właściwie podejść. Fotografować dzieci trzeba umieć i jest to prawdziwą sztuką, której można się jednak w krótkim czasie nauczyć.

Naturalny pejzaż

Przede wszystkim dziecko najlepiej jest fotografować w jego naturalnym otoczeniu, w którym malec dobrze się czuje. Dzięki temu fotografie będą się charakteryzowały dużą autentycznością, a dziecko stworzy wiele ciekawych sytuacji, które warto będzie uwiecznić. Nie będzie ono odczuwało skrępowania wywołanego nowym otoczeniem. Z uwagi na ruchliwość malca warto pamiętać o właściwym naświetlaniu zdjęcia. Im czas ten jest krótszy, tym lepiej. W aparatach cyfrowych najczęściej funkcje takie znajdują się pod pozycją sportową przeznaczoną do uchwycenia osób znajdujących się w ruchu. W nowoczesnych modelach można spotkać się również z opcją fotografowania dzieci, co znacznie ułatwia całą sprawę. Dziecka nie należy również ustawiać w nienaturalnej dla niego pozie, ponieważ wówczas nie będzie się  czuło swobodnie.

Odpowiednia perspektywa

Dorośli fotografujący dzieci często zapominają o tym, by wykonywane zdjęcia robić z poziomu malucha, by właściwie oddać proporcje sylwetki. Wówczas uzyskuje się najlepszą perspektywę. Oczywiście wiele zależy tu od indywidualnych sytuacji. Czasem wystarczy ukucnąć, innym razem lepsze ujęcie uzyska się poprzez położenie na podłożu. Sporą trudnością jest także zwrócenie uwagi dziecka tak, aby spoglądało ono w stronę obiektywu. Najlepiej jest pokazać malcowi jakiś interesujący go przedmiot, za którym będzie on wodzić oczami. Dzięki temu można stworzyć piękne portrety. W celu uzyskania uśmiechu zawsze warto spróbować robić śmieszne miny, które rozbawią malca. Zdecydowanie zaleca się wykonywanie dużej ilości zdjęć, dzięki czemu dysponuje się potem bogatym materiałem, z którego można wybrać najciekawsze pozycje, które zostaną wywołane.