Jak grać w krykieta i inne informacje o tej grze

Pierwszymi graczami krykieta byl najprawdopodobniej angielscy pasterze, ale tego czasu gra ta ewakuowała do elitarnej gry popularnej głównie w świecie anglosaskim.

Nazwa sportu prawdopodobnie wywodzi się od starofrancuskiego słowa criquet, które w tłumaczeniu na język polski oznacza maczugę. Mając na względzie obecne ,,narzędzia” do gry w krykieta, geneza nazwy okazuje się niebywale trafna. Najwyższe stadium popularności, sport ten osiągnął w Anglii, jednakże miłości do pradawnej gry nie ukrywają również mieszkańcy innych krajów.

 

 

 • Historia krykieta
  Choć gra ta najwyższe stadium popularności osiągnęła w XIII i XIV wieku, to za jej początek odpowiedzialni są przypuszczalnie angielscy pasterze z przełomu pierwszego i drugiego tysiąclecia, którym początkowo do gry służyły kamienie, kije i pnie drzewa jako bramki. Pierwszy w historii, oficjalny mecz krykieta odbył się w roku 1646, a niecałe sto lat później ustalono jednolite przepisy gry. Na początku XX wieku, sport ten, doczekał się miejsca w programie olimpijskim.
   
 • Podstawowe zasady gry w krykieta
  Mecze krykietowe z reguły odbywają się na trawiastym, owalnym boisku. W jego środku znajduje się płaski pas (tak zwany pitch) o długości 20,12 metrów, na którego końcach umieszczone są bramki, w postaci trzech wbitych w ziemię drewnianych słupków. Grają dwie 11-osobowe drużyny, w których wymagana jest wszechstronność graczy zarówno w chwytaniu piłki, jak i rzucaniu nią. Gra podzielona jest na dwie części – obronę i punktowanie. Druga faza polega na obieganiu pitcha przez dwóch zawodników, po skutecznym odbiciu piłki, wyrzuconej przez miotacza drużyny przeciwnej. Liczba przebiegnięć określa zdobytą ilość punktów. Sędziowie krykieta mogą dodatkowo przyznawać zawodnikom kary za nieprzepisowe zachowanie. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, iż najlepsi z miotaczy potrafią rzucać piłkę z prędkością nawet 160 kilometrów na godzinę.
   
 • Strój i sprzęt do krykieta
  Najpopularniejsze wśród zawodników są rakiety z drewna wierzbowego, których długość nie może przekraczać 96,5, a szerokość 10,8 centymetrów. Waga kija do krykieta oscyluje w granicach od 1,08 do 1,36 kilograma. Piłka wykonana jest z korka zaszytego czerwoną skórą i waży około 160 gramów. Zawodnicy używają ochraniaczy na ręce i nogi, a dodatkowo rękawic i hełmów. Elementem wyróżniającym ten niepowtarzalny sport pośród innych, jest elegancki biały uniform, który ma podkreślać klasę i dostojność spopularyzowanej dyscypliny.