Jak hodować dzikie wino

Prawidłowy rozwój dzikiego wina będzie zapewniony przy odpowiednim żyznym podłożu oraz dostatecznej ilości wody, zwłaszcza w miesiącach letnich.

Winobluszcz zwany potocznie jako dzikie wino to jedno z najpopularniejszych pnączy o pięknym kolorze liści. Roślina ta wspina się po podporach oraz ścianach przy pomocy pędów oraz specjalnych przylg na końcach wąsów. Jak większość pnączy i ta roślina nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale warto poznać kilka podstawowych zasad ułatwiających jej pielęgnację.

 

 • Pielęgnacja dzikiego wina
  Dzikie wino zwane także Winobluszczem jest niewątpliwie jedną z najdekoracyjniejszych roślin w ogrodzie, zwłaszcza jesienią. Jego pielęgnacja nie należy do bardzo trudnych. Dzikie wino z łatwością dostosowuje się do kształtu podpór, na których rośnie. Jego niewątpliwą zaletą jest duża odporność na zanieczyszczenia powietrza oraz nadmierne słońce. W pierwszych latach wskazane jest okrywanie na zimę. Zwłaszcza odmiany winobluszczu trójklapowego mogą marznąć. Niekiedy winobluszcze spełniają rolę roślin okrywowych, zastępując trawnik a także hamując rozwój chwastów.
 • Wymagania glebowe i cieplne winobluszczy
  Dzikie wino nie wymaga specjalnych gleb, ale ważne jest to by gleby nie były zbyt ubogie w składniki pokarmowe oraz bardzo suche. Niekorzystne są także gleby podmokłe i mokre. Prawidłowy rozwój i silne krzewienie zapewnią gleby żyzne. Roślina ta preferuje każde stanowisko cieplne. Może rosnąć zarówno w pełnym słońcu jak i cieniu. Jednakże oba te czynniki -zarówno dostęp światła jak i rodzaj gleby decydują o wybarwianiu rośliny jesienią. Winobluszcze podlewamy w miarę potrzeby. Przez pierwsze dwa lata po posadzeniu ważne jest regularne podlewanie. Jednakże przejściowe susze są dobrze odbierane przez rośliny. Bardzo ważne jest to by dzikie wino podlewać z rana lub wieczorem, nigdy w pełnym słońcu. Unikniemy dzięki temu pojawieniu się plam na liściach wskutek poparzeniu. Najwięcej wody należy dostarczać roślinom w miesiącach letnich.
 • Nawożenie dzikiego wina
  Pielęgnacja dzikiego wina polega także na nawożeniu rośliny każdej wiosny. Bardzo łatwo przyswajalne są nawozy mineralne, przy czym należy stosować dawki polecane na opakowaniach. Idealnym rozwiązaniem ułatwiającym pielęgnacje są nawozy wolno działające. Stosujemy je wiosną tylko raz a składniki w nich zawarte są stopniowo uwalniane. Dzięki temu zaoszczędzamy cenny czas.
 • Cięcie winobluszczy
  Cięcie dzikiego wina będzie sprzyjało lepszemu rozgałęzieniu. Należy także wycinać pędy suche i zniszczone. Nie jest to zabieg konieczny, ale przy tak ekspansywnej roślinie dobrze jest zredukować liczbę czy też długość pędów. Wycinanie pędów suchych umożliwi odpowiednie naświetlenie rośliny w miejscach trudno dostępnych.