Jak inwestować na giełdzie, by zarobić

Aby zacząć inwestować na giełdzie należy uświadomić sobie własną reakcję na stratę, wybrać odpowiednią strategię inwestycyjną oraz przestrzegać tak zwanych "złotych reguł".

W czasach, gdy pieniądz rządzi światem, a przeciętne zarobki nie należą do najwyższych, każdy chciałby zarabiać dodatkowe pieniądze, najlepiej szybko i łatwo. Dlatego optymalnym sposobem, szansą, aby się wzbogacić wdaje się być giełda papierów wartościowych. Jednak inwestowanie na giełdzie, wbrew pozorom, nie jest łatwym i przyjemnym sposobem na zarobienie pieniędzy.

Sposoby inwestowania
Paradoksalnie, aby zacząć inwestować na giełdzie należy najpierw sprawdzić swoją wrażliwość na stratę. Na przykład reakcję na stratę trzydziestu procent. Ponadto czy świadomość ryzyka powoduje jakiś dyskomfort psychiczny bądź strach. Giełda nie jest odpowiednim miejscem dla osób, które unikają ryzyka. Tolerancja na ryzyko i stratę ma duży wpływ na inwestowanie. Giełda jest miejscem poniekąd nieprzewidywalnym, co wiąże się z ryzykiem straty, a co za tym idzie, ze stresem. Jeśli strata określonej kwoty wiąże się z dyskomfortem psychiczny, wówczas giełda nie jest odpowiednim miejscem na zarabianie pieniędzy. No i ostatnie, najważniejsze pytanie to powód, dla którego chcemy zacząć inwestować na giełdzie. Jeśli mimo wszystko chcemy rozpocząć inwestowanie na giełdzie, należy wybrać Dom Maklerski. Mamy tam możliwość inwestowania bezpośrednio z konta bankowego, a przede wszystkim najmniejszą prowizję i opłatę za prowadzenie rachunku. Następnie należy wybrać najlepszą strategię inwestycyjną, to znaczy czy chcemy inwestować w obligacje korporacyjne, akcje, czy instrumenty pochodne. Ogólnie inwestowanie możemy także podzielić na trzy grupy. Pierwsza z nich to inwestowanie w spółki ryzykowne, krótkoterminowe, dające możliwość szybkiego zarobku. Inwestowanie długoterminowe to inwestycja w wartość spółki. W tym przypadku zaleca się inwestowanie powyżej roku. Ostatnim sposobem inwestowania na giełdzie jest tak zwany "day trading", czyli granie tylko na małych "ruchach cenowych". Pozycja zamykana jest jeszcze tego samego dnia.

Złote reguły
Jeśli chcemy inwestować na giełdzie tak, by zarobić, należy pamiętać o tak zwanych "złotych regułach". Jest to termin stworzony przez doświadczonych maklerów giełdowych i ściśle przez nich przestrzegany. Pierwszą złotą regułą jest to, iż trend jest przyjacielem osoby inwestującej. Jeśli trend jest wzrostowy gramy na wzrosty, jeśli spadkowy, wówczas trzeba grać na spadki. Ponadto, aby efektownie inwestować na giełdzie, należy kierować się określonymi przez siebie zasadami. Chodzi przede wszystkim o progi wejścia lub wyjścia ze spółek, a także ilość spółek, które aktualnie znajdują się w naszym posiadaniu. Nie warto jest sugerować się wpisami na forach giełdowych. Tam każdy zawsze zarabia kupując po najniższych cenach, a sprzedaje po najwyższych. Tego typu posty, szczególnie w momencie inwestycyjnej porażki, mogą spowodować utratę wiary w siebie. Dodatkowo każdy makler giełdowy nieustannie poszerza swoją wiedzę z zakresu analizy technicznej oraz analizy fundamentalnej. Zawsze trzeba mieć około dziesięciu procent kapitału w formie gotówki, aby wykorzystać okazję do tanich zakupów.