Jak jeździć oszczędnie

Ograniczając gwałtowne przyspieszanie i ostre hamowanie, a także dbając o właściwą eksploatację samochodu każdy kierowca jest w stanie jeździć oszczędnie.

Samochód należy do jednego z najpopularniejszych środków transportu, jednak wysokie koszty paliwa połączone z dużym spalaniem naszego pojazdu mogą stanowić znaczny wydatek dla domowego budżetu. Aby cały czas cieszyć się jazdą, nie wydając zbyt dużo pieniędzy przy każdym tankowaniu należy ograniczyć spalanie paliwa przez silnik. Stosując się do sprawdzonych zasad właściwej techniki prowadzenia oraz dbając o stan techniczny naszego samochodu możemy naprawdę jeździć oszczędnie.

 

 

  • Technika jazdy w mieście
    Pierwszą i najważniejszą kwestią ograniczania spalania w samochodzie jest jego właściwe prowadzenie. Jeśli chcemy jeździć oszczędnie musimy unikać zbyt dynamicznego ruszania po zapaleniu się zielonego światła i gwałtownym hamowaniu kilkadziesiąt metrów dalej. Moment ruszania zawsze jest krytyczny dla poziomu spalania paliwa w silniku, zużycie paliwa osiąga wtedy maksymalną wartość. Ograniczając ilości gwałtownych startów zdecydowanie obniżymy spalanie samochodu. Wpadając w odpowiedni rytm jazdy, tak zwaną „zieloną falę” będziemy w stanie poruszać się po mieście płynnie, bez zbędnego hamowania i ruszania. Osobnym problemem jest kulminacja natężenia ruchu pojazdów, popularne korki samochodowe, mające zazwyczaj miejsce w czasie porannych wyjazdów do pracy i popołudniowych powrotów. Niestety, jadąc w korku spalamy więcej paliwa i bardzo trudno jest tego uniknąć. Dlatego, jeśli mamy do pracy tylko kilka kilometrów, warto zastanowić się nad innym środkiem transportu, na przykład komunikacją miejską lub bardziej ekologicznym i zdrowszym rowerem.
  • Technika jazdy w trasie
    Aby jeździć oszczędnie na dłuższych trasach należy również stosować się do pewnych zasad ograniczających spalanie paliwa. Musimy dobrać odpowiednie tempo jazdy, przy którym nasz pojazd zużywa najmniej paliwa, zwykle jest to prędkość w granicach 100 km/h lub nieco niższa. Poza tym musimy pamiętać, aby nie jeździć na zbyt wysokich obrotach silnika, co zwiększa zużycie paliwa. Podjeżdżając pod wzniesienie zawsze redukujemy bieg, natomiast zjeżdżać możemy, jeśli warunki drogowe na to pozwalają, nawet na biegu jałowym, popularnym „luzie” co zmniejsza spalanie paliwa. Należy przy tym pamiętać, by wrzucić odpowiedni bieg przed wykonaniem jakiegokolwiek innego manewru na drodze, na przykład wyprzedzania.
  • Eksploatacja samochodu
    Właściwe dbanie o poszczególne elementy pojazdu jest kluczem do tego, by jeździć oszczędnie. Nasze opony nie mogą być nadmiernie zużyte, gdyż koła pozbawione bieżników są nie tylko zagrożeniem w czasie jazdy, ale również powodują zwiększone zużycie paliwa. Dobór właściwego oleju silnikowego i jego wymiana w odpowiednim czasie pomogą nam ograniczyć spalanie. Jeśli nie zamierzamy korzystać z CB radia należy zdjąć z dachu antenę, gdyż jej długość powoduje zaburzenie aerodynamiki pojazdu, a w konsekwencji zwiększenie zużycia paliwa. Warto również tankować paliwo wysokiej jakości. Wysoka liczba oktanowa oraz brak zanieczyszczeń rekompensują wyższą cenę takiego paliwa. Na różnych stacjach benzynowych koszt dobrego jakościowo paliwa może się znacznie różnić, dlatego sami musimy sprawdzić, która z nich najwydatniej pomoże nam jeździć oszczędnie.