Jak jeździć we mgle – porady od doświadczonego kierowcy

Podczas jazdy we mgle nie wolno używać świateł drogowych, wskazane jest hamowanie pulsacyjnie, dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz unikanie wyprzedzania.

Problemy z mgłą zaczynają się zwykle w czasie jesieni. Dodatkowym utrudnieniem jest to, iż z powodu częstych deszczy na jezdni jest ślisko, co potęguje możliwość wypadku. Logicznie rzecz biorąc, w takim wypadku należy jeździć dużo wolniej. Badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, iż kierowcy podczas jazdy we mgle paradoksalnie zwiększają prędkość. Niewidoczne otoczenie, punkty odniesienia na poboczu powodują złudzenie, iż jedziemy wolniej niż w rzeczywistości. Nadmierna prędkość zatem niekoniecznie wynika z brawury, a ze złudzenia, któremu ulegają kierowcy. Dlatego warto kontrolować prędkość na liczniku, aby nie narażać życia swojego i innych uczestników ruchu drogowego.

Techniki jazdy we mgle
Kierowcy często bagatelizują niebezpieczeństwo, jakie stwarza mgła. Kierujący podczas jazdy w trudnych warunkach drogowych, kiedy widoczność jest ograniczona, używają świateł drogowych, co jest pierwszym podstawowym błędem. Ich włączenie podczas jazdy we mgle powoduje efekt odwrotny od zamierzonego, a mianowicie kierowca widzi dużo gorzej, niż w przypadku użycia świateł mijania. Dlatego jeżdżąc we mgle warto dodatkowo obniżyć światła mijania (wiele modeli samochodów może to zrobić przy pomocy elektrycznej regulacji), co zapewni lepszą widoczność. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście użycie świateł przeciwmgłowych. Jednak świateł przeciwmgłowych tylnych należy używać tylko wtedy, gdy widoczność jest niewielka. Mogą one oślepiać kierowców, szczególnie kiedy poruszamy się w korku. Jazda we mgle w mieście jest dużo trudniejsza. Wpływają na to przede wszystkim inni kierowcy, którzy mogą oślepiać światłami drogowymi, a także wzmożony ruch, który zwiększa prawdopodobieństwo stłuczki. Dobrym rozwiązaniem przy słabej widoczności jest uchylenie szyby i słuchanie tego, co dzieje się na drodze. Pozostaje jeszcze jedna bardzo ważna rzecz - mianowicie hamowanie. Przyczyną powstawiania mgły jest także deszcz, który sprawia, iż jezdnia jest śliska. W takim przypadku należy hamować pulsacyjnie. Gwałtowne naciśnięcie pedału hamulca powoduje zblokowanie kół, poślizg i utratę panowania nad pojazdem.

Rzeczy, których robić nie wolno
Mimo na pozór oczywistych zasad wciąż dochodzi do wypadków podczas jazdy we mgle. Powodem tego jest nieprzestrzeganie przez kierowców elementarnych zasad obowiązujących w trudnych warunkach drogowych. Przede wszystkim należy unikać wyprzedzania. Jest to manewr szczególnie niebezpieczny, ze względu na ograniczoną widoczność, ale także na śliską nawierzchnię. Przepisy obligują do tego, aby podczas wyprzedzania dawać krótkie sygnały dźwiękowe. Mimo wszystko, lepiej nie wyprzedzać we mgle. Ściśle z wyprzedzaniem wiąże się także prędkość. W czasie mgły należy dostosować ją do warunków atmosferycznych. Szczególnie podczas jazdy w lesie bądź po bocznych, nieoświetlonych drogach. W normalnych warunkach atmosferycznych ciężko jest nocą zauważyć pieszego bądź rowerzystę na tego typu drogach. We mgle jest to dużo trudniejsze, dlatego jeżdżąc po bocznych drogach, należy zmniejszyć prędkość do minimum. W związku z tym, w czasie mgły, przede wszystkim zdejmijmy nogę z gazu!