Jak karać dziecko?

Karanie dziecka jest przykrym obowiązkiem, lecz stosując kreatywne rozwiązania takie jak rozmowy czy dawanie czasu na wyciszenie mogą pomóc w procesie wychowawczym.

Karanie dziecka należy do przykrych obowiązków rodzicielskich, jednak tylko w ten sposób można wpoić malcowi pewne zasady. Dzieci wychowywane w tak zwanym bezstresowym systemie, tak naprawdę sprawiają więcej problemów niż maluchy, które były od czasu do czasu karane za złe zachowanie. Istnieje wiele sposobów na kreatywne karanie dziecka tak, aby nie wyrządzać mu tym samym krzywdy. Kwestią, o której należy zawsze pamiętać jest wymierzanie kary adekwatnej do przewinienia.

Karanie bez przemocy cielesnej

Rodzicom czasem trudno jest wytrzymać emocjonalnie z dzieckiem, które rozrabia na każdym kroku. Dorośli tracą cierpliwość i wówczas wielu z nich karze dziecko klapsem. Jednakże cielesne karanie dziecka nie przynosi efektywnych rezultatów, a często powoduje u malca reakcje skrajnie różne od tych, jakich dany rodzic mógł się spodziewać. Specjaliści zalecają, aby dziecko karane było w sposób kreatywny to znaczy taki, który pozwoli mu przemyśleć swoje złe postępowanie. Rodzic może na przykład postawić dziecko w kącie aż do jego wyciszenia się. W ten sposób malec zostaje odizolowany od reszty członków rodziny lub grupy rówieśniczej, co daje mu czas na przemyślenie swojego zachowania. Jeśli dziecko przyzna się do błędu i przeprosi wówczas pozwoli mu się kontynuować zabawę. Rodzice mogą wyznaczyć w domu każde inne miejsce , które będzie traktowane jako lokalizacja do wymierzania kary, czego dziecko powinno mieć pełną świadomość. Może to być na przykład osobny pokój, jeśli takowym się dysponuje.

Słowna reprymenda

Dziecko, które popełniło jakiś błąd lub też zachowało się w sposób niewłaściwy zawsze powinno być świadome tego, iż jego postępowanie nie jest w żaden sposób aprobowane przez otoczenie. Rodzice często karzą dzieci nie wyjaśniając im, co tak naprawdę przyczyniło się do takiego stanu rzeczy. Efektywne karanie polega na wyjaśnieniu dziecku błędu, jaki popełniło. Czasem konieczne będzie kilkukrotne wyjaśnianie zaistniałej sytuacji, lecz po tym okresie dziecko powinno zrozumieć, co zrobiło źle. Karanie słowne, jak pokazują liczne przykłady, może przynosić o wiele korzystniejsze rezultaty aniżeli wszystkie inne dostępne rozwiązania stosowane przez innych rodziców. Dawanie klapsów i krzyki z pewnością nie są zalecanymi metodami karania dziecka.