Jak kupić dobrą gitarę?

Poczatkujący gitarzyści kupujący gitarę powinni zwrócić uwagę na cenę i brzmienie kupowanego instrumentu, jak również na łatwość jego obsługi.

Zaczynając swoją przygodę z gitarą warto pamiętać o tym, że każda umiejętności rodzi się dzięki cierpliwemu jej doskonaleniu. W parze z ćwiczeniami rozciągającymi palce i budującymi w nich siłę, idą ćwiczenia słuchu i rytmiki. Warto więc kupić gitarę najodpowiedniejszą dla etapu naszej nauki, tak aby przygoda z instrumentem trwała jak najdłużej.

Wybór instrumentu ze względu na trudność obsługi

Jeśli nosimy sie z zamiarem kupna gitary elektrycznej, musimy liczyć się również z koniecznością dokupienia wzmacniacza z kablem. Bez podłączenia do wzmacniacza gitara elektryczna będzie brzmiała bardzo cicho. Ponadto stalowe struny mogę ścierać skórę na opuszkach palców, a wąski gryf, wymagający bardziej precyzyjnej gry, utrudni wydobycie pierwszych, klarownych dźwięków. Gitara elektryczna to fantastyczny instrument, dający wiele możliwości, ale właściwy raczej w kolejnym, wyższym stadium nauki gry. Podobnie sytuacja jest wtedy, kiedy chcemy kupić gitarę akustyczną. Stalowe struny, wąski gryf i niekiedy spore pudło rezonansowe utrudniają grę początkującym. O ile w gitarze elektrycznej stalowe struny przyciskało się do gryfu w miarę lekko, o tyle w akustycznej sztuka ta dla początkujących może skończyć się szybko bolesnymi otarciami, a nawet przecięciem skóry na opuszkach. Warto więc kupić gitarę klasyczna. Szeroki gryf ułatwi nam chwytanie podstawowych akordów. Nylonowe, miękkie struny nie zniszczą tak opuszków palców jak stalowe i pozwolą na systematyczne budowanie w nich siły. Jak wszystkie mięśnie, również te na palcach, można ćwiczyć poprzez cykliczne treningi. Nie zbudujemy w nich mocy kiedy od razu zaczniemy grę na gitarze wymagającej od nas więcej siły, niż faktycznie jej posiadamy.

Wybór instrumentu ze względu na brzmienie i cenę

Brzmienie gitary elektrycznej nie jest satysfakcjonujące bez dobrego wzmacniacza. Kiedy już się w niego zaopatrzymy, możemy, przy odpowiednich umiejętnościach, liczyć na fantastyczny efekt. Cena sprzętu dla początkującego gitarzysty, wraz z piecem, waha się od około 500zł do 1000 zł. Gitara akustyczna brzmi perliście, krystalicznie, ale gra na niej jest dużo trudniejsza niż na klasyku. Przyzwoity gitara akustyczna na początek to wydatek rzędu 300 - 350 zł. Na początku poleca się więc kupić gitarę klasyczną, której brzmienie jest bardziej stonowane, ale przez to delikatniejsze. Gitara klasyczna nie musi oszałamiać swoją cena. Z łatwością zmieścimy się w przedziela 200 - 300 zł i zaopatrzymy się w przyzwoity instrument. Gra na nim pozwoli systematycznie budować swoje umiejętności, przygotowując nas do obcowania z głośniejszym i bardziej uniwersalnym akustykiem.