Jak kupić dobry kubek termiczny

Wybierając kubek termiczny należy zwrócić uwagę na jego kształt, szczelność i materiał, z którego został wykonany.

Kubki termiczne zyskują w ostatnim czasie na popularności. Coraz więcej osób nie potrafi się obyć bez tego użytecznego naczynia. Na rynku dostępne są kubki o różnych pojemnościach, w różnych cenach, wykonane z różnych materiałów. Niektóre wyposażone są w grzałki do podłączenia na przykład w samochodzie. Wybierając kubek termiczny warto zastanowić się, jaki model sprosta naszym wymaganiom.

 

 

  • Kubek dopasowany do potrzeb

Dokonując wyboru należy zastanowić się, w jakich sytuacjach kubek termiczny będzie najczęściej wykorzystywany. Możliwości jest wiele: samochód, górski szlak, biuro. Od przeznaczenia kubka zależy, na jakie parametry należy szczególnie zwrócić uwagę. W pierwszym wypadku najważniejsze jest dopasowanie podstawy kubka do tak zwanych cup-holderów, czyli uchwytów bądź wycięć znajdujących się w samochodzie. W drugim wypadku ważniejsza od kształtu dna jest szczelność, a w trzecim kierować możemy się ceną i estetyką. Należy jednak pamiętać o tym, że głównym zadaniem, jakiemu ma sprostać kubek termiczny, jest utrzymywanie stałej temperatury. Nawet najszczelniejszy, najładniejszy i najwygodniejszy kubek nie spełni oczekiwań, jeśli poranna kawa wystygnie niewiele wolniej, niż w filiżance.

 

 

  • Sklep turystyczny a hipermarket

Zakupu kubka termicznego można dokonać w dowolnym miejscu, zależnie od wymagań, oczekiwań i zasobności portfela. Wyższość kubków turystycznych nad tanimi kubkami z marketu nie musi być regułą. Wybierając kubek do domu czy biura z powodzeniem można udać się po zakup do marketu, gdzie można znaleźć kubek termiczny już za 10-15 złotych. Jeśli wymagania stawiane kubkowi są wyższe, warto jednak udać się do specjalistycznego sklepu. Tam ceny kubków wahają się od 30 do nawet 150 złotych. Kubek droższy – i często lepszej jakości - gwarantuje szczelność, pożądaną w wielu sytuacjach. Dobra jakość i szczelność pokrywki zmniejsza ryzyko oblania się gorącym napojem (na przykład w czasie jazdy samochodem).

 

 

  • Wybierz kubek z metalu

Wybierając kubek termiczny najlepiej zdecydować się na taki z dwiema ściankami z metalu (najczęściej ze stali nierdzewnej bądź aluminium). Kubki wykonane z plastiku mają kilka znaczących wad - gorzej utrzymują temperaturę, łatwiej je uszkodzić, mogą mieć nieprzyjemny zapach. Podstawową zaletą kubków plastikowych jest cena - często kilka razy niższa, niż kubków ze stali. Istnieją także kubki z materiałów łączonych - z zewnętrzną ścianką plastikową, a wewnętrzną ze stali. Takie kubki mają jednak tendencję do pękania w miejscu łączenia materiałów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest najtrwalsza wersja - z obiema ściankami metalowymi. W tym wypadku warto dołożyć nieco pieniędzy.

 

 

  • Kubki z grzałką elektryczną

Na rynku znaleźć można kubki z grzałką, która pomaga utrzymać wysoką temperaturę kawy czy herbaty. Istnieją wersje podłączane pod gniazdko samochodowe i z wtyczką USB. Często można spotkać kubki z dwiema wymiennymi końcówkami - USB i 12V do gniazdka samochodowego. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które szczególnie cenią sobie wysoką temperaturę napoju. Warto jednak sprawdzić przed zakupem opinie o danym produkcie - zdarzają się grzałki gotujące napój w kubku, z drugiej zaś strony można trafić także na grzałki podnoszące temperaturę płynu zaledwie o parę stopni. Dobry kubek termiczny z grzałką powinien utrzymywać kawę w temperaturze idealnej do picia.