Jak kupić dobry używany samochód

Zakup dobrego używanego samochodu to nie lada wyzwanie, któremu należy poświęcić nieco więcej czasu, by później nie żałować swojej decyzji.

W dzisiejszych czasach, wśród gąszczu ofert sprzedaży samochodów, kupno dobrego używanego samochodu to niezwykle trudne zadanie. Lista rzeczy, które należy sprawdzić jest bardzo długa, jednakże każdy jest w stanie w mniejszym lub większym stopniu skontrolować stan samochodu. Aby kupić dobry samochód najwięcej uwagi podczas kontroli należy poświęcić rzeczom najdroższym w naprawie – silnikowi, skrzyni biegów, nadwoziu oraz w coraz większym stopniu obecnej w pojazdach elektronice.

Sprawdzenie silnika, skrzyni biegów oraz zawieszenia
Podczas kontroli stanu silnika samochodu należy zwrócić uwagę na jego pracę, czy jest ona równomierna, czy silnik się nie dławi oraz czy podczas jego pracy nie dochodzą do nas jakieś inne niepokojące dźwięki lub stuki na przykład spod pokrywy zaworów. Kupując używany samochód uwagę należy zwrócić również na stan oleju w silniku oraz poprosić o informację na temat tego, kiedy ostatnio olej był wymieniany i jakiego typu oleju użyto podczas ostatniej wymiany.
Kontrola skrzyni biegów podczas zakupu samochodu polega na sprawdzeniu łatwości wchodzenia poszczególnych przełożeń, czy nie występuje wyskakiwanie biegów lub ciężka praca lewarka oraz czy nie występuje objaw szarpania przy ruszaniu lub słyszalne są niepokojące dźwięki z układu napędowego podczas zmiany biegów.
Jeżeli chcemy kupić dobre używane auto sprawdzenie stanu silnika oraz skrzyni biegów powinno również obejmować skontrolowanie, czy nie występują jakiekolwiek wycieki oleju.
Sprawdzenie zawieszenia w samochodzie używanym powinno polegać na zwróceniu szczególnej uwagi podczas jazdy próbnej, czy nie słychać niepokojących dzięków dobiegających z układu zawieszenia oraz czy pojazd stabilnie się prowadzi, a także czy nie występują podczas jazdy drgania kierownicy.

Podstawowe sprawdzenie elektroniki pojazdu
Niesprawny układ elektryczny używanego samochodu może narazić nas na kosztowne naprawy, więc należy go dokładnie skontrolować, zwracając uwagę między innymi na: działanie elektrycznego sterowania szyb, lusterek, szyberdachu oraz siedzeń, sprawność ogrzewania szyb i stan oświetlenia pojazdu. Podczas kontroli elektroniki w pojeździe należy zwrócić również uwagę na występujący ewentualnie w pojeździe układ klimatyzacji nierzadko sterowany elektroniczne tzw. klimatronic, sprawdzając sprawność jego działania i sterowania.

Kontrola stanu nadwozia
Podczas kontroli stanu nadwozia, należy zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na ślady rdzy na nadwoziu, ewentualne ślady nałożenia szpachli, pęknięcia, wybrzuszenia, przebarwienia oraz różnice w odcieniach lakieru i nierówne szpary w elementach nadwozia pojazdu, gdyż może to świadczyć o tym, iż używany samochód jest samochodem powypadkowym.
W zakupie używanego auta bez wątpienia pomoże nam także, przed dokonaniem transakcji, wizyta w stacji kontroli pojazdów i kontrola na profesjonalnej ścieżce diagnostycznej, która winna wykazać faktyczny stan techniczny używanego samochodu.