Jak kupić właściwy śpiwór

Aby kupić właściwy śpiwór niezbędny jest dobór kształtu, rodzaju wypełnienia oraz możliwości termoizolacyjnych śpiwora dostosowany do własnych potrzeb.

Niezbędnym elementem wyposażenia każdego turysty jest dobrej jakości śpiwór dostosowany do jego potrzeb. Śpiwór idealnie chroniący przed zimnem pozwoli na spokojne przespanie nocy, więc warto kupić właściwy model, który będzie spełniał swoje zadanie idealnie.

 

 

  • Kształt śpiwora

Kupując śpiwór watro dostosować jego kształt do tego, gdzie będzie używany. Śpiwór w formie mumii, czyli o anatomicznym kształcie, zwężającym się ku dołowi, świetnie nadaje się do spędzania nocy pod namiotem, na campingu lub gołym niebem. Jest ciepły ze względu na to, że dosyć ciasno opina ciało. Ale z kolei ogranicza znacznie ruchy i czasami sypianie w tego typu śpiworze może okazać się niewygodne, gdyż trudno zmienić w nim ułożenie ciała. Tego kształtu śpiwory są najczęsciej lekkie i po zwinięciu zajmują mało miejsca, więc nadają się idealnie jako część ekwipunku w podróży. Śpiwory w kształcie prostokąta przypominają swą formą kołdrę. Nadają się szczególnie do spania w pomieszczeniach zamkniętych, na przykład przyczepach kempingowych. Są wygodniejsze w użytkowaniu niż śpiwory mumie, gdyż jest w nich więcej miejsca. Poza tym łatwiej w nie wejść, ponieważ suwak wszyty jest na całej długości. Wadami śpiworów prostokątnych jest zaś to, że trudniej utrzymują ciepło oraz zajmują więcej miejsca po złożeniu niż śpiwory mumie.

 

  • Materiał wypełniający śpiwór

Żeby kupić właściwy śpiwór trzeba zwrócić szczególną uwagę również na jego wypełnienie. Decyduje ono bowiem w dużej mierze o komforcie snu. Śpiwory wypełnione pierzem naturalnym, najczęściej kaczym lub gęsim, posiadają doskonałe właściwości termoizolacyjne. Najlepsze będą mieć śpiwory z pierza gęsiego, gdzie stosunek puchu do małych piórek jest jak największy. Również sprężystość puchu, mierzona w jednostkach zwanych cui, powinna być wysoka. Zwrócenie uwagi na wszystkie te parametry pozwoli kupić właściwy śpiwór. Natomiast śpiwory z wypełnieniem syntetycznym są mniej ciepłe niż śpiwory z naturalnego pierza. Ponadto są od nich cięższe oraz zajmują większą ilość miejsca. Ich zaletami jest łatwość utrzymania i cena. Śpiwory puchowe są bowiem zwykle o wiele droższe oraz wymagają odpowiedniej pielęgnacji (specjalne pranie i suszenie, częste wietrzenie).

 

  • Temperatura otoczenia

Bardzo istotne, jeśli chce się kupić właściwy śpiwór, jest zwrócenie uwagi na oznaczenie minimalnej temperatury w jakiej można śpiwora używać. Tak zwany obszar komfortu czyli T-Comfort oznacza wartość temperatury, w której przeciętna kobieta prześpi spokojnie całą noc w śpiworze. Oznaczenie T-Limit to obszar dolnej granicy temperatury, przy której przeciętny mężczyzna prześpi całą noc. Zaś wartość T-Extreme to wartość temperatury, w której przeciętny mężczyzna nie prześpi nocy, ale uniknie hipotermii. Te znormalizowane standardy nie biorą pod uwagę jednak przemęczenia, niedożywienia, niedowagi, przemarznięcia, choroby śpiącego w śpiworze czy silnego wiatru lub nocowania pod gołym niebem.