Jak kupować piasek do terrarium?

Przede wszystkim, przed zakupem piasku do terrarium, należy zwrócić uwagę na to, aby był on odpowiedniej granulacji oraz zawierał niezbędne minerały i witaminy.

Hodowla egzotycznych zwierząt od zawsze fascynowała ludzi. Aby stworzyć każdemu zwierzakowi warunki zbliżone do tych w naturalnym środowisku, konieczne jest zapoznanie się z informacjami dotyczącymi konkretnego gatunku. Warto w tym celu przeprowadzić odpowiednią rozmowę ze sprzedawcą sklepu zoologicznego bądź też zapoznać się z fachową literaturą i wybrać odpowiednie akcesoria, w tym piasek do terrarium.

Skład piasku do terrarium

Warto zwrócić uwagę na to, że piasek do terrarium, składa się ze żwiru ponieważ umożliwia on wchłanianie się wody, a szczególności jej chemicznych i biologicznych właściwości. Dobranie odpowiedniej granulacji żwiru wpływa negatywnie na wzrost twardości wody, jej zasadowość ponadto zapewnia prawidłową wegetację roślin, uniemożliwia gnicia korzeni, w znacznym stopniu, a także utrudnia rozwój bakterii chorobotwórczych i gnilnych. Należy pamiętać o tym, aby przy wyborze żwiru nie zawierał on twardych ani ostrych krawędzi dlatego, że mogą one doprowadzać do licznych uszkodzeń ciała zwierzęcia. Granulacja piasku do terrarium powinna być dobrana zgodnie z gatunkiem, w przypadku hodowli jaszczurki powinien on być drobny dlatego, że młode mogą spożywać go, doprowadzając się w ten sposób do zaczopowania, dla węży może być nieco grubszy, natomiast dla żółwi również drobny jednakże umożliwiający utrzymanie wilgotności w terrarium.

Zakup piasku do terrarium w sklepie zoologicznym

Aby wybrać odpowiedni piasek do terrarium w sklepie zoologicznym, należy zwrócić uwagę na temperaturę jego opalania dlatego, że musi to zostać zrobione w około czterystu stopniach Celsjusza. Koniecznie należy spojrzeć na ulotkę znajdującą się na opakowaniu dlatego, że zawarte są na niej informacje dotyczące składników jakie zawiera piasek. Dodatkowo, przed dokonaniem zakupu, warto wybrać opakowania wykonane z plastiku w formie wiaderek dlatego, że są one znacznie bardziej odporniejsze na warunki atmosferyczne, a przechowywany w nich piasek nie ulega zwilgotnieniu ponadto nie ma możliwości wysypania się, co często zdarza się w sytuacji kiedy pakowany jest w opakowania papierowe. Warto zwrócić uwagę też na to, ilości zawarte w danym wiaderku dlatego, że najbardziej komfortowe są te, które mają około trzech kilogramów.

Piasek do terrarium przygotowywany samodzielnie

Wybierając drugą metodę zaopatrzenia terrarium, należy pamiętać o tym, że jest ona znacznie bardziej czasochłonna aniżeli pierwszy. W celu zakupu, należy udać się na plażę, jego cena jest dużo niższa. Aby przygotować go do spełniania swojej funkcji, konieczne jest wygotowanie w solach, nie wolno żałować soli, a im dłuższe czas gotowania, tym skuteczniej wpływa na przygotowanie. Przede wszystkim, takie działanie potrzebne jest do usunięcia wszelkich bakterii chorobotwórczych, a także glonów. W następnej kolejności koniecznie trzeba wyparzyć go i po kawałku wkładać do piekarnika w celu wysmażenia. W ten sposób przyrządzony piasek jest czysty i nadaje się do utrzymania odpowiedniej jakości fauny i flory w każdym terrarium bez względu na jego wielkość, a także sposób wykonania.