Jak mówić o potrzebach w życiu partnerskim?

Ponieważ osoby tworzące udany związek powinny znać swoje poglądy, uczucia i pragnienia, należy otwarcie mówić o potrzebach ukochanej osobie.

Kluczem do udanego związku jest wzajemne rozumienie się partnerów. Chociaż może wydawać się, że bardzo mocno kochające się osoby powinny rozumieć się bez słów, w praktyce jest to niewykonalne. Czasami swoje uczucia i pragnienia można wyrażać niewerbalnie, jednak dla pełnej komunikacji obie strony związku powinny nauczyć się otwarcie mówić o potrzebach.

Przede wszystkim: nie ranić

Jeśli czujemy, że związek nie spełnia wszystkich naszych oczekiwań, nie powinniśmy tego wyrażać w sposób, który mógłby zranić partnera. Nigdy nie wolno obwiniać go o rzeczy, na które nie ma on wpływu. W żaden sposób nie zmieni to naszej sytuacji, jedynie sprawi przykrość drugiej osobie. Oczywiście, możemy mówić o potrzebach, których spełnienie nie zależy od partnera, na przykład marzeniach o sukcesie zawodowym, lepszych stosunkach z rodziną lub innych, jednak jedyne, czego powinniśmy oczekiwać od ukochanej osoby to dobra rada lub wsparcie.

Jak mówić o potrzebach?

Postarajmy się formułować nasze myśli w możliwie jasny dla partnera sposób. Najlepiej jest wyrażać je wprost, jednak jeśli uważamy, że sytuacja wymaga użycia delikatnej aluzji lub metafory, upewnijmy się, że partner zrozumiał nasze intencje. Postarajmy się mówić o potrzebach z odpowiednią precyzją- na przykład, zamiast komunikować partnerce, że mogłaby być bardziej opiekuńcza, możemy wskazać konkretne sytuacje, w których oczekujemy od niej pomocy, na przykład tłumacząc jej, że czułbyś się szczęśliwy, gdyby po ciężkim dniu zaproponowała ci gorącą kąpiel. Ponieważ potrzeby obu partnerów często różnią się od siebie, starajmy się tłumaczyć ukochanej osobie nasz punkt widzenia. Warto robić to otwarcie i bez wstydu, także, kiedy dotyczy to naszych intymnych relacji. Ponieważ wzajemne dopasowanie się partnerów daje obojgu większą radość z seksu, warto mówić o swoich potrzebach i fantazjach seksualnych ukochanej osobie i wysłuchać z uwagą także jej zdania.

Asertywność w rozmowie o potrzebach

Zdarza się czasem, że ukochana osoba uważa że nasze pragnienia są dla niej lub nas szkodliwe, wygórowane lub niemożliwe do spełnienia. Nie należy wtedy naciskać, manipulować ani namawiać partnera do spełniania ich mimo jego woli. Należy mówić o potrzebach licząc się z tym, że nie spotkają się z aprobatą partnera. Ponieważ ma on prawo do asertywnej odmowy, należy zaakceptować także jego postawę.