Jak można uniknąć kontuzji w sporcie?

Każdy sportowiec oddałby wszystko za odpowiedź na to pytanie. Jednakże każdy z nich, liczy się z faktem, że uniknięcie kontuzji w sporcie nie jest łatwe.

Sport to zdrowie - wielu profesjonalnych sportowców traktuje to stwierdzenie z lekkim przymrużeniem oka i definicją wręcz paradoksalną. W sporcie praktycznie nie można uniknąć kontuzji. Są jednak reguły i zasady, którymi kierują się najlepsi, by jak najbardziej zmniejszyć ryzyko urazów.

Przyczyny i bezradność

Najbardziej podatni na urazy są sportowcy, których zawód wymaga kontaktu z przeciwnikiem. Taki jest charakter chociażby sportów walki, w których to, wyjście z pojedynku bez szwanku, graniczy z cudem. Znaczącą grupę, o ile nie najliczniejszą stanowią piłkarze. Tutaj, uniknięcie kontuzji jest nie lada wyczynem. Powodów jest wiele. Głównym z nich jest zachowanie boiskowych "brutali", którzy nie przebierają w środkach, by odebrać przeciwnikowi piłkę. Teoretycznie mają na to wpływ trenerzy, koledzy z drużyny i sędziowie. W praktyce, ciężko zapobiec agresywnym zachowaniom i bezsensownym zagraniom niektórych z piłkarzy. Nie można więc uniknąć kontuzji, których sprawcami są boiskowi rywale. Jednakże, często winni są sami sportowcy. Nie przeprowadzają odpowiedniej rozgrzewki, zbyt wcześnie powracają po rekonwalescencji, czy też nie przyznają się do lekkich urazów, które w przyszłości skutkują daleko idącymi konsekwencjami zdrowotnymi. W tym więc przypadku, nie ma mowy o bezradności i ewidentnie można uniknąć kontuzji.

Co zrobić by uniknąć kontuzji?

Sposobów jest naprawdę wiele. Choć nie ochronią nas przed starciami czy też nieszczęśliwymi wypadkami to pomogą w znaczącym stopniu uniknąć kontuzji. Po pierwsze i najważniejsze - rozgrzewka. To podstawowy element, bez którego rozpoczęcie jakiejkolwiek dziedziny sportu powinno być zabronione. Musi być ona przeprowadzona dokładnie, zaczynając od lekkiego rozruchu, po stretching, a kończąc na krótkich zrywach. Równie ważne jest obuwie. Należy dostosowywać je do warunków atmosferycznych oraz nawierzchni. Dodatkowo pomocnym wspomagaczem są ochraniacze. Pozwalają uniknąć kontuzji piszczeli, kolan czy łokci. W sezonie jesienno - zimowym, cenne okazać się mogą także maści rozgrzewające, które można kupić bez problemów w każdej aptece.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Należy pamiętać, że każdy sportowiec jest swoim własnym diagnostykiem. Kiedy doznaje więc delikatnego urazu powinien zasięgnąć opinii lekarza, fizjoterapeuty czy też masażysty. Pomocne mogą okazać się też rady trenera, który obserwując możliwości swoich podopiecznych, zmniejsza obciążenia treningowe pozwalając im uniknąć kontuzji.