Jak nagrać muzykę z radia internetowego

Nagrywanie muzyki z radia internetowego to idealne źródło do zdobywania ulubionych utworów muzycznych bez żadnych ograniczeń.

W ciągu ostatnich paru lat prowadzona jest intensywna kampania przeciwko łamaniu praw autorskich przez internautów. Wymierzona jest ona w osoby, które bez zgody autora udostępniają osobom trzecim jego utwory, nie uiszczając przy tym żadnych opłat. Dotyczy to zwłaszcza internautów korzystających z popularnych serwisów P2P (gdzie żeby pobrać utwory należy również udostępnić konkretną ilość własnych materiałów). Nie dotyczy ona jednak osób, które na własny użytek, potrafią nagrać muzykę z radia internetowego. Jest to działanie całkowicie legalne.

Nie tak trudne pierwsze kroki
Przede wszystkim, aby nagrać muzykę z radia internetowego będziemy potrzebowali odpowiedniego programu. W internecie można znaleźć tak wiele darmowych programów, że nie ma potrzeby, aby korzystać z płatnych. Jednym z najbardziej popularnych i najprostszych w obsłudze jest program do odtwarzania muzyki Winamp. Aby za jego pomocą nagrać muzykę z radia internetowego niezbędne jest zainstalowanie wtyczki o nazwie StreamRiper. Jest ona darmowa i bardzo łatwa do znalezienia. Po instalacji wtyczki wystarczy wybrać radio internetowe, z którego chcemy nagrywać utwory, uruchomić wtyczkę i nacisnąć przycisk START. Program wykona pozostałą część pracy, a mianowicie przerwie zapis, gdy w radiu ładowana będzie nowa piosenka, a każdy utwór zostanie zapisany w formacie mp3 jako osobny plik. Podobne możliwości oferują programy takie jak Online Radio Tuner (który umożliwia słuchanie stacji radiowych i zapisywanie utworów do formatu mp3), Screamer Radio (który jest odtwarzaczem strumieni radiowych z możliwością ich zapisu na dysku do dowolnego formatu) czy RadioSure lub Mercora IM Radio. Wszystkie te programy są dosyć łatwe w obsłudze i po krótkim czasie korzystanie z nich nie sprawia użytkownikowi żadnych problemów.

Zawsze jest alternatywa
Dla osób, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą instalować na swoim komputerze programów opisanych powyżej, a jednocześnie chciałyby nagrać muzykę z radia internetowego również istnieje rozwiązanie. Przy instalacji karty dźwiękowej bardzo często instalowany jest program o nazwie Recorder lub Rejestrator Dźwięku. Można go znaleźć w katalogu karty dźwiękowej lub klikając start, rozwijając zakładkę programy i wchodząc w katalog akcesoria. Działa on na zasadzie cyfrowego magnetofonu. Najpierw należy uruchomić rejestrator, później włączyć radio, a następnie ponownie przejść do rejestratora i wcisnąć przycisk oznaczony czerwoną kropką, aby nagrać muzykę z radia internetowego. Gdy będziemy chcieli proces zakończyć wystarczy wcisnąć stop i zapisać plik na dysku. Utwory są zapisywane zazwyczaj jako jeden plik z rozszerzeniem wave lub midi. Korzystając z tego programu, należy jednak pamiętać, aby wyciszyć wszystkie pozostałe aplikacje uruchomione w trakcie nagrywania muzyki (na przykład gadu gadu, program antywirusowy, skype), gdyż dźwięki przez nie wydawane również zostaną nagrane.