Jak należy dbać o szkliwo?

Unikanie słodkich i kwaśnych pokarmów, właściwa higiena jamy ustnej oraz zwalczanie złych nawyków to czynności pomagające nam właściwie dbać o szkliwo zębów.

Prawidłowo pielęgnowane szkliwo jest najtwardszą tkanką naszego organizmu. Chroni ząb przed działaniem czynników zewnętrznych, kwasów, bakterii i chorób oraz działaniem temperatury i nadmiernym ścieraniem. Ponieważ jest tkanką, której zdolności do regeneracji są niemal zerowe, dlatego należy dbać o szkliwo ze szczególną uwagą - raz zniszczonego nie można już odtworzyć.

 

 

  • Właściwa dieta

Dobrze dobrana dieta pomaga dbać o szkliwo w dwóch etapach. Najpierw, kiedy ząb nie jest jeszcze w pełni uformowany, należy dostarczać organizmowi zwiększoną ilość wapnia, magnezu i fluoru, niezbędnych do wybudowani trwałej i mocnej jego struktury. Ponieważ po wykształceniu się szkliwa przestaje ono produkować nowe komórki, możemy wtedy jedynie biernie dbać o szkliwo, starając się, aby nie uległo ono uszkodzeniu. Należy unikać zbyt kwaśnych i słodkich pokarmów i napojów gazowanych. Kwasy zmiękczają szkliwo, natomiast słodycze sprzyjają powstawaniu osadu na zębach, w którym rozwijają się bakterie niszczące szkliwo. Należy również ograniczyć spożywanie bardzo twardych produktów, które przyspieszają ścieranie szkliwa.

 

  • Dobre nawyki pomagające dbać o szkliwo 

Bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny jamy ustnej. W tym celu należy regularnie myć zęby, około pół godziny po posiłku. Szczoteczka nie może mieć zbyt twardego włosa, od siły szczotkowania ważniejsza jest dokładność, uzyskiwana dzięki okrężnym, wymiatającym ruchom szczoteczki. Warto zainwestować w szczoteczkę dobrej jakości, z gumowymi wypustkami i stroną służącą do czyszczenia dziąseł i języka. Należy również stosować nici dentystyczne i płyny do płukania jamy ustnej, które pozwalają na usunięcie większej części bakterii i osadów.

 

  • Czego unikać, aby dbać o szkliwo

Chociaż usuwanie kamienia nazębnego i wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym sprzyja zdrowiu jamy ustnej, nie wolno przesadzać z częstotliwością tego typu zabiegów. Nadużywanie produktów wybielających zęby może prowadzić do uszkodzenia struktury szkliwa i zamiast pięknego uśmiechu spowodować próchnicę. Niekorzystnie działają również niektóre tabletki antykoncepcyjne, antybiotyki oraz nałóg nikotynowy. Bardzo szkodliwe dla szkliwa jest zgrzytanie zębami, spowodowane złym nawykiem lub występujące w ciągu nocy. Na zwiększone ścieranie się szkliwa są również narażone osoby z krzywym zgryzem, dlatego aby dbać o szkliwo powinny podjąć leczenie ortodontyczne. Również kolczyk w języku może spowodować poważne uszkodzenia powierzchni zęba.