Jak napisać email z podziękowaniem po rozmowie kwalifikacyjnej

Aby zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy warto po rozmowie kwalifikacyjnej wyróżnić się wysyłając poprawnie napisany email z podziękowaniem.

Rozmowa kwalifikacyjna jest wydarzeniem stresującym. Aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie należy dobrze zaprezentować swoją osobę podczas rozmowy, ale nie tylko. Na zachodzie popularny jest zwyczaj pisania emaili z podziękowaniem za przeprowadzoną rozmowę rekrutacyjną w celu podkreślenia swojego zainteresowania po usłyszeniu szczegółów dotyczących posady i pokazania swojej kultury osobistej. W Polsce ten zwyczaj powoli się przyjmuje. Poprawnie napisany list z podziękowaniem na pewno nie wpłynie negatywnie na nasz wizerunek, a może pomóc w zdobyciu upragnionej pracy.

O czym należy pamiętać pisząc podziękowanie
Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to list oficjalny, nie wolno nam spoufalać się z jego adresatem. Może mieć jednak luźniejszą formę niż CV czy List Motywacyjny. Email z podziękowaniem po rozmowie rekrutacyjnej jest okazją do powiedzenia kilku miłych słów w kierunku osoby przeprowadzającej rozmowę. Takie zachowanie z pewnością będzie miłym gestem z naszej strony. Specjaliści od rekrutacji w wielkich firmach twierdzą, że takie listy nie mają wielkiej wagi w procesie zatrudniania, jednak świadczą o wysokiej kulturze osobistej kandydata oraz zaangażowaniu w szukaniu pracy. Są to bardzo korzystne cechy, szczególnie jeśli w pracy będziemy mieć bezpośredni kontakt z ludźmi. List z podziękowaniami jest dodatkową formą reklamy osoby starającej się o posadę. Wzbudzamy przez to zaufanie pracodawcy oraz podtrzymujemy korespondencję z firmą. Nawet jeśli nie uda nam się zdobyć tej pracy, to dzięki podziękowaniom zostaniemy lepiej zapamiętani i przy następnej rekrutacji firma być może poinformuje nas w pierwszej kolejności o następnej możliwości zatrudnienia.

Co powinien zawierać email z podziękowaniem
Ważne jest, aby list był skierowany do osoby, która bezpośrednio przeprowadzała z nami rozmowę. Powinien zostać wysłany w ciągu kilku godzin od spotkania, aby osiągnąć zamierzony efekt. Email nie powinien być długi, a jedynie zawierać konkretne informację. Zbyt wylewne podziękowania nie zostaną pozytywnie odebrane. List powinien oddawać naszą osobowość – jeśli więc na rozmowie przedstawiliśmy siebie jako osobę rzeczową, konkretną i poważną nie możemy wysłać długiego i przepełnionego emocjami podziękowania. List powinien być szczery i wiarygodny. Można nawiązać do jakiegoś szczegółu odbytej rozmowy, który nas zainteresował. Dzięki temu pokażemy rozmówcy, że słuchaliśmy uważnie i ze zrozumieniem. Poinformujmy też, że po otrzymaniu bliższych informacji dotyczących naszej potencjalnej pracy jesteśmy jeszcze bardziej zainteresowani objęciem tej posady. Jeśli po powrocie do domu nasuną nam się dodatkowe pytania odnośnie stanowiska, o które się ubiegamy, warto zawrzeć je w naszym emailu. Można dodać, że w razie potrzeby odpowiesz na dodatkowe pytania dotyczące Twojej osoby i uzupełnisz potrzebne dokumenty. W zakończeniu naszego emaila z podziękowaniem należy podkreślić, że czekamy na odpowiedź w sprawie wyników rekrutacji.