Jak napisać podanie o pracę?

Podanie o pracę składa się z konkretnych dokumentów i treści, które są naszą wizytówką i powinny stawiać nas w dobrym świetle, ale bez uciekania się do oszustw.

Ukończymy szkoły, czy to średniej, czy wyższej to dla wielu z nas jest czas głębokich zmian. Rozpoczyna się samodzielne, poważne życie, które w pełni zależy od nas samych i za które tylko i wyłącznie my jesteśmy odpowiedzialni. Pierwszym krokiem na tym trudnym gruncie jest zdobycie pracy. Kluczem do tego jest napisanie podania o pracę, które zainteresuje potencjalnego pracodawcę.

Wymagane dokumenty aplikacyjne
Większość pracodawców w swoich ogłoszeniach zamieszcza informację, jakich dokumentów aplikacyjnych oczekują. Najczęściej są to życiorys oraz list motywacyjny. Musimy więc napisać podanie, w którym uzasadnimy, dlaczego aplikujemy akurat na tę posadę w tej konkretnej firmie. Do tego załączamy swój życiorys. W nim piszemy o naszym doświadczeniu zawodowym, wymienionym chronologicznie. Jeśli nie mamy żadnego, wymieniamy szkoły, do których uczęszczaliśmy, również według porządku czasowego. Napisać podanie nie jest łatwo, gdyż ma ono zachęcić pracodawcę, aby właśnie nas zaproszono na rozmowę kwalifikacyjną. Jest ono pierwszą naszą wizytówką, którą odbiera ogłoszeniodawca. W pisaniu może nam pomóc ktoś doświadczony z zaprzyjaźnionego grona, bądź fachowiec, na przykład drogą online. Na pewno powinno ono zawierać takie informacje jak nasze cechy charakteru i umiejętności, którymi mogliśmy się już kiedyś wykazać i które są poparte konkretnym doświadczeniem. Specjaliści radzą również wykazać, iż nasze dotychczasowe doświadczenia przydadzą się nam w nowej pracy.

Błędy aplikujących
Pracodawcy często narzekają, że potencjalni pracownicy nie wiedzą jak utworzyć dokumenty aplikacyjne. Często w napływających zgłoszeniach jest wiele niepotrzebnych informacji lub nawet kłamstw. Podczas rozmów kwalifikacyjnych oszustwa wychodzą na jaw i okazuje się, iż nie posiadamy cech, które przypisaliśmy sobie w naszym liście motywacyjnym. Nie wystarczy tylko napisać podanie – podczas rozmowy kwalifikacyjnej trzeba będzie przecież wykazać, iż to, co napisaliśmy jest prawdą. Jeśli zostaniemy zatrudnieni, nasze kompetencje i cechy charakteru będą sprawdza codziennie podczas pracy, więc jeśli skłamaliśmy, bardzo szybko wyjdzie to na jaw.
Dziś, w dobie internetu, kiedy pierwszym kontakt pomiędzy pracodawcą a potencjalnym pracownikiem odbywa się przez email bardzo istotnym jest, aby napisać dobre podanie. To od niego zależy, czy będziemy mieli szansę zaprezentować się osobiście podczas rozmowy kwalifikacyjnej.