Jak naprawić pliki ze zdjęciami

Aby naprawić pliki ze zdjęciami należy skorzystać z fachowego oprogramowania jak Picture Doctor i pamiętać, że najlepiej jest zawsze zapobiegać powstaniu problemu.

"Podgląd niedostępny", "Nieznany format pliku" lub "Nie znaleziono pliku" to najpopularniejsze komunikaty o błędach odczytu obrazu, jakie przesyłają popularne edytory i przeglądarki graficzne. Błędy te wynikają z uszkodzenia pliku na przykład podczas transferu z nośnika pamięci na dysk twardy. Skutkuje to niemożliwością odtworzenia obrazu, brakiem części zdjęcia, utratą kolorów lub rozmaitymi zakłóceniami. Gdy problem dotyczy ważnych dla nas zdjęć, nie pozostaje nam nic innego jak naprawić pliki ze zdjęciami. Na szczęście istnieje wiele różnych programów, stworzonych specjalnie do ratowania plików graficznych.

 

 

  • Ratowanie zdjęć
    Największą niedogodnością związaną z programami przeznaczonymi do naprawy zdjęć jest brak bezpłatnych wersji tego typu oprogramowania. Jednym z najbardziej polecanych programów do ratowania obrazów jest Picture Doctor. Autorzy udostępnili w pełni funkcjonalną wersję aplikacji, której można używać za darmo przez 30 dni. Program obsługuje obrazy w formacie .jpg oraz .psd i można go pobrać ze strony www.softorbits.com. Po uruchomieniu Picture Doctor należy wczytać pliki, które chcemy naprawić, klikając przycisk "Add Files...", a następnie wcisnąć "Start rescue". Wcześniej możemy również określić, przy pomocy przycisku "Browse", w którym folderze zostaną zapisane naprawione zdjęcia (domyślnie jest to folder "Recovered" w katalogu z programem). Jeśli nie uda się naprawić plików ze zdjęciami, zawsze można spróbować innego programu jak na przykład JPEG Recovery.
  • Odzyskiwanie zdjęć
    Istnieje również inna metoda, która pozwala naprawić pliki ze zdjęciami. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy uszkodzeniu uległy pliki zgrywane z kart SD z aparatu, pendrive'ów i tym podobnych. Nawet wtedy, gdy z nośnika pamięci usunęliśmy już oryginalne dane, ale jeszcze nie nadpisaliśmy ich innymi danymi, można je odzyskać. Służy do tego między innymi darmowy program Digital Image Recovery (do pobrania ze strony www.dobreprogramy.pl). W celu odzyskania danych, należy uruchomić program, a następnie wybrać interesujący nas dysk z lewego menu (dysk twardy lub nośnik pamięci) i wcisnąć "Start". Program automatycznie wyszuka wszystkie pliki zdjęć, które można odzyskać. Niewątpliwymi zaletami aplikacji jest prosty interfejs i polska wersja językowa (do ustawienia przy pierwszym uruchomieniu programu).
  • Najlepiej zapobiegać
    Nie można całkowicie wyeliminować ryzyka uszkodzenia zdjęć i prędzej czy później, niezależnie od naszych starań, może się okazać, że musimy naprawić pliki ze zdjęciami. Warto jednak podjąć podstawowe środki ostrożności, by częściowo chociaż ograniczyć szanse wystąpienia błędów kopiowania i zapisu. Nośniki pamięci należy okresowo formatować, a nie jedynie kasować pojedyncze pliki. Warto również korzystać z opcji systemu Windows "Bezpieczne usuwanie sprzętu", widocznego po prawej stronie paska zadań. Podczas nagrywania płyt CD lub DVD oraz podczas kopiowania danych z innych nośników pamięci, warto ograniczyć inne czynności na komputerze, by nie obciążać zbytnio pamięci systemu.