Jak naprawić podarty subwoofer?

Jeśli zdarzyło ci się zbyt mocno podkręcić bas w głośnikach i podarłeś subwoofer, nie zwlekaj z naprawą. Z pomocą kilku przyborów, które znajdziesz w swoim domu możesz łatwo naprawić podarty subwoofer.

Gdy słuchasz bardzo głośnej muzyki, możesz częściej obawiać się problemów związanych z przebitym lub rozdartym subwooferem. Jednakże, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie oznacza to, że nadszedł koniec dla twojego najlepszego głośnika i wcale nie będziesz musiał się z nim rozstawać, a tym bardziej wyrzucać go. Używając kilku podstawowych przedmiotów i narzędzi oraz wykazując odrobinę cierpliwości, możesz naprawić podarty subwoofer. Nie utracisz przy tym ani trochę jakości dźwięku w swoich głośnikach.

Akcesoria, które będą potrzebne do naprawy

Zanim spróbujesz samodzielnie naprawić podarty subwoofer, będziesz musiał zgromadzić kilka prostych domowych przyborów. Pierwszą rzeczą jest rolka papieru toaletowego. To właśnie kilka listków papieru posłuży ci do pokrycia dziury powstałej w subwooferze. Następnie znajdź małą szczoteczkę lub pędzelek, który przyda ci się do rozprowadzenia kleju na podartym fragmencie subwoofera (najlepiej, jeśli będzie to klej na bazie neoprenu). Do klejenia możesz też użyć Butaprenu, który jest łatwo dostępny na polskim rynku. Sprawi on, że naprawa będzie dużo bardziej efektywna. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz jest farba w sprayu do pokrycia papieru. Powinna mieć ona taki sam kolor jak twój naprawiany podarty subwoofer. Nie jest to jednak konieczne i służy jedynie względom estetycznym.

Przygotowanie do naprawy

Przed właściwą naprawą podartego subwoofera, musisz się odpowiednio przygotować do tego zadania. W przeciwnym razie ryzykujesz, że twoje głośniki nie będą dobrze i przede wszystkim poprawnie naprawione. A nie chcesz przecież wyrzucić ich na śmietnik. Na miejsce naprawy powinieneś wybrać czyste i przede wszystkim dobrze przewietrzone pomieszczenie. Jeśli już odpowiednio przygotujesz swój warsztat pracy, będziesz musiał zgromadzić potrzebne materiały, które zostały wcześniej opisane. Naprawa brudnego subwoofera niestety nie da pożądanego efektu, dlatego konieczne będzie dokładne oczyszczenie obszaru głośników wokół rozdarcia. Upewnij się, że usunąłeś cały kurz i będziesz mógł bezpiecznie naprawić podarty subwoofer.

Naprawa podartego subwoofera

Po wytarciu kurzu, możesz już naprawić podarty subwoofer. Nanieś cienką warstwę kleju na obszar, który otacza dziurę. Nie możesz ominąć żadnego miejsca, dlatego pokryj klejem obszar w odległości około 3 centymetrów od rozdarcia. Następnie, przygotuj kawałek papieru toaletowego i mocno dociśnij go do miejsca rozdarcia. Wygładź papier palcami. Teraz musisz pozwolić, aby klej wysechł, więc pozostaw subwoofer na co najmniej godzinę. Tę czynność musisz powtórzyć następnie raz lub dwa, w zależności od wielkości rozdarcia w głośniku. Każda kolejna warstwa sprawi też, że naklejana łatka dłużej wytrzyma. Na przyklejony papier nanieś znowu warstwę kleju i przyklej nowy kawałek papieru. Pamiętaj, że po doklejeniu każdej warstwy musisz pozostawić subwoofer na godzinę aż do wyschnięcia kleju. Ostatnią czynnością jest nałożenie farby, która pokryje papier i sprawi, że miejsce naprawy nie będzie widoczne. Gdy już zdołasz naprawić podarty subwoofer będziesz mógł nareszcie cieszyć się brzmieniem muzyki.