Jak naprawić spłuczkę?

Jedną z częstych awarii w łazience jest zepsuta spłuczka, z której cieknie woda. Wykonując kilka prostych czynności z użyciem domowych narzędzi możesz naprawić spłuczkę bez problemu.

Nie ma nic gorszego niż nieczynna toaleta w domu. Nie dość, że życie domowników jest utrudnione, to ciągle słychać, jak zbiornik cały czas się dopełnia. To z pewnością nie pozostanie bez wpływu na rachunki za wodę. Istnieje kilka powodów, które prawdopodobnie doprowadziły do usterki. Na szczęście da się łatwo naprawić spłuczkę własnoręcznie. Dzięki temu oszczędzimy pieniądze, które musielibyśmy wydać na hydraulika.

Identyfikacja problemu

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przed naprawieniem spłuczki jest zakręcenie zaworu wody, który powinien znajdować się przy toalecie. Kiedy już to zrobimy, spuśćmy wodę ze zbiornika, żeby był pusty. Następnie należy podważyć zaślepkę, która znajduje się na środku przycisku i zdemontować ją. Zdejmijmy górną część zbiornika i połóżmy w bezpiecznym miejscu (jeśli jest ceramiczna, możemy łatwo ją zbić). Sprawdźmy, czy rączka do spłukiwania jest połączona z łańcuchem lub paskiem, do którego przytwierdzony jest także korek blokujący wypływanie wody. Jeśli to stanowiło problem, przyczepmy z powrotem łańcuszek do rączki. Czasem tylko to okazuje się być problemem i naprawa spłuczki jest zakończona. Bywa też, że coś mogło utknąć pod uszczelką, wtedy wystarczy usunąć przeszkadzającą rzecz.

Przygotowanie do naprawy spłuczki

Mimo, że na początku opróżniliśmy zbiornik na wodę, często na dnie może pozostać niewielka jej ilość. Musimy się jej pozbyć, żeby wymienić uszczelkę i naprawić spłuczkę. Najlepszym sposobem jest użycie zwykłej gąbki. Włóżmy ją na dno zbiornika, potem wyciśnijmy wodę do umywalki lub jakiegoś naczynia. Powtórzmy tę czynność tyle razy, ile to będzie konieczne. Często wlot spustu może być wykonany z mosiądzu i będziemy musieli go oczyścić. W tym celu powinniśmy użyć zwykłego papieru ściernego. Dzięki niemu pozbędziemy się osadu. Obmyjmy resztki za pomocą miękkiej szmatki i osuszmy ręcznikiem lub suszarką do włosów. Pamiętajmy, aby nie narażać jednego miejsca na gorące powietrze z suszarki przez długi czas. Teraz możemy bez problemu założyć nową uszczelkę.

Wymiana zepsutej uszczelki

Częstym problemem jest zużyta uszczelka, więc należy sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Jest wykonana z gumy, więc łatwiej się psuje i musimy ją regularnie wymieniać. Znajduje się ona nad wlotem rury. Wystarczy, że kupimy nową uszczelkę w sklepie i założymy ją zamiast starej. Pamiętajmy, żeby uszczelka była dopasowana do toalety, więc przed zakupem dokładnie sprawdźmy jej wielkość. Założenie nowej uszczelki nie jest trudne. Wyjmijmy uszczelkę z opakowania, dopasujmy ją do wlotu spustu. Nie naciskajmy zbyt mocno na uszczelkę. Teraz musimy przymocować resztę mechanizmu, żeby dokończyć naprawę. Umieśćmy korek w pozycji zamykającej wlot, dopasujmy go do uszczelki i dociśnijmy. Doczepmy łańcuszek do korka i rączki tak, aby było trochę luzu. Zamontujmy górną część zbiornika i odkręćmy zawór wody, wszystko powinno działać i już nie powinno być problemu z tym, jak naprawić spłuczkę.