Jak nauczyć dziecko czystości?

Aby dziecko chciało samo dbać o czystość, należy je zachecać, pokazywać i wspierać w tym codziennie.

Dzieci czym młodsze,tym łatwiej się uczą. Naśladują wszystko, co robią dorośli. Dlatego jest to dobra droga do tego,jak nauczyć dziecko czystości. Bardzo ważne jest nauczenie dziecka czystości ze względów zdrowotnych, ale także wizerunkowych, by ani dziecko ani rodzice nie musieli wstydzić się, że maluch jest brudny, wychodząc z nim. 

 

 • Najlepszy czas na naukę czystości
  Trudno określić najlepszy moment, ponieważ każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie. Jednak warto próbować, jak najszybciej. Dziecko obserwuje z zaciekawieniem otaczający go świat, w ten sposób także uczy się, zaczyna rozumieć, co jest dobre,a co nie. Kilku miesięczne dziecko rozumie więcej niż czasami wydaje się rodzicom. Jednak należy pamiętać, że pośpiech, groźby i zmuszanie zazwyczaj wywołuje odwrotny efekt od zamierzonego.
   
 • Sposoby nauczania dziecka higieny
  Rodzice powinni zawsze dbać o to, aby miało czyste ubranko. Z wiekiem utkwi w jego pamięci, że schludny i czysty wygląd, to podstawa. Dobrym sposobem na wpojenie maluchowi zasad higieny jest dbałość o każdorazowe mycie rąk przed i po posiłku. Także codzienna kąpiel pomaga zrozumieć dziecku,że czystość to obowiązek i zwyczaj, który należy kultywować. Aby zachęcić dziecko do kąpieli czy umycia rączek można zaopatrzyć się w różne akcesoria. Na rynku są różnego rodzaju zabawki do kąpieli i płyny zmieniające kolor wody. W taki sposób można zachęcić dziecko, które stawia opory wszelkim sposobom dbania o czystość. 
   
 • Inne aspekty czystości
  Higiena ciała jest bardzo ważna, ale dziecko również powinno nauczyć się dbać o czystość otoczenia. To znaczy,że od najmłodszych lat rodzice powinni uczyć dziecko sprzątać. Nie chodzi tu o narzucanie dużych obowiązków na kilkulatka, ale angażowanie go w drobne prace domowe odpowiednio do jego wieku. Zacząć można od jego własnych zabawek. Niech dziecko sprząta po zabawie klocki, lalki czy samochodziki. Niekoniecznie samo, niech asystuje mu rodzic. Jednak to będzie go uczyło obowiązkowości. Inną kwestia jest nieśmiecenie. Rodzic powinien tłumaczyć dziecku, że papierki wrzuca się do kosza na śmieci, a nie na ulicę. We wszystkich działaniach bardzo ważna jest konsekwencja, systematyczność i cierpliwość oraz dobry przykład płynący ze strony rodziców. Tylko w ten sposób najmłodsi mogą nauczyć się dbania o czystość.